Sporcular

       

        ABDULLAH COŞKUN (1984 – )

Abdullah Coşkun

        Güreşçi. 1984 yılında Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde doğdu. Güreş yaşamını ASKİ sporda sürdürmektedir.

        Başarıları:

        Yıldızlar Avrupa beşincisi

        2000 yıldızlar Avrupa dördüncüsü

        2001 İzmir gençler Avrupa dördüncüsü

        2004 16. Akdeniz Oyunları üçüncüsü

        İtalya Pescara ve Türkiye içinde birçok şampiyonluk

 

        AKİF CANBAŞ (1980 – )

Akif Canbaş

        Güreşçi. 1980 yılında Yozgat’ın Çekerek ilçesinde doğdu. Güreş yaşamını ASKİ sporda sürdürmektedir

        Başarıları:

        Yıldızlar Avrupa üçüncüsü

        Dünya kupası şampiyonu

        Ordular arası dünya şampiyonu

        16. Akdeniz oyunları üçüncüsü

        İtalya Pescara ve Türkiye içinde birçok şampiyonluk

 

        CELAL ATİK (1917-1979)

Celal Atik 2

        Güreşçi. 1920 yılında Yozgat’ın Boğazlıyan İlçesi Gürdan köyünde dünyaya geldi. ATİK soyadını, T.C. Devletinin kurucusu Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ten almıştır.

1938 yılında düzenlenen Türkiye Şampiyonasın’da hareketliliğinden dolayı Atatürk’ün, “Sen çok atik bir pehlivansın. Soyadın da Atik olsun.” önerisinde bulunması sonucu, Celal, “Doğan” olan soyadını “Atik” olarak değiştirdi.

        Başarıları:

        1940 yılı İstanbul da Greko-Romen stil 72 kg’da Balkan ikincisi

        1946 yılı Stockholm İsveç’te Serbest stil 67 kg’da Avrupa birincisi

        1947 yılı Prag Çekoslovakya’da grekromen stil 67 kg’da Avrupa üçüncüsü

        1948 yılı Londra Olimpiyatları’nda Serbest stil 67 kg’da birinci.

        1950 yılı Stockholm İsveç’te grekoromen stil 73 kg’da Dünya ikincisi

        1951 yılı Helsinki Finlandiya’da Serbest stil 73 kg’da Dünya birincisi

        Millî Takımda antrenörlük yaptı. 27 Nisan 1979 yılında öldü.

 

        HASBEKLİ MAHMUT PEHLİVAN (1857 – 1932)

hASBEKLİ mAHMUT pEHLİVAN

        1857 yılında Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinin Hasbek köyünde doğdu. Daha çocuk yaştayken babasını kaybetti. İki kardeşiyle yetim kalan Hasbekli Mahmut evin geçimini üstlenmek zorunda kaldı. Bu arada o zamanlar güreşsiz geçmeyen köy düğünlerinde izlediklerinin etkisinde ata sporu olan güreşe heveslendi. İlk güreşlerine Hasbek’te düğünlerde çıktı. Güreş hevesi kısa zaman sonra bir tutkuya dönüştü. Artık ona köy meydanları yetmez oldu. Çevrede başpehlivan olarak ünlenmiş Hasbekli diğer pehlivanların peşine takılarak çevre köylerde meydan aramaya başladı. Bu merakı nedeniyle evin büyüğü olarak yapması gereken işleri yapamayınca annesi güreşmesini yasakladı. Diğer pehlivanlar da onu yanlarına almak istemediler. Tüm bu engellemeler, Hasbekli Mahmut’un güreş tutkusunu daha da ateşledi.  Bir süre güreş meydanlarından uzak kalıp evin geçimini sağlamaya çalıştı.

        Hasbekli Mahmut Pehlivan zamanla daha da güçlendi, yağız bir delikanlı oldu. Annesi de onun güreşmesine onay verdi. Mahmut Pehlivan, Hasbekteki düğünlerde başpehlivan oldu. Güreş meydanlarındaki başarısı nedeniyle çevre köy ve illerde nam saldı. Yenilmezliğiyle ünlendi. Güreşleri öykülere konu oldu. Hakkında çeşit çeşit güreş öyküleri anlatıldı.

        Hasbekli Mahmut Pehlivan, yaşamının en önemli güreşini Adana’da bir Fransız’a karşı yaptı. Ticaret maksadıyla gittikleri Adana’da bir oldubittiyle adam azmanı denilebilecek bir Fransız’ın karşısına çıkarıldı. Üstelik hiç güreşmediği tarzda bir mücedaleye de zorunlu bırakıldı. Geniş meydanlarda güreş tutmaya alışık olan Hasbekli Mahmut Pehlivan, kurdurulan daracık bir ringde ve grekoromen stilde, üstelik kendisinden iki kat daha ağır bir adam azmanına karşı güreşti. Kendisinden hiç ama hiç beklenilmeyen bir galibiyeti ringi göçürerek aldı.  Bu güreşiyle Adana yöresinde de ünü arttı,  “Tahta Kıran” namıyla anılır oldu.

        Hasbekli Mahmut Pehlivan 1932 yılında öldü.

 

        MEHMET TOPUZ (1983 – )

Mehmet Topuz

        7 Eylül 1983’te, Yozgat’ta doğdu. 1999-2000 yılları arasında, Kayseri Yolspor’da forma giyen futbolcu, 2000 yılınd, Kayseri Erciyesspor ile sözleşme imzalayarak profesyonelliğe yükseldi.

        2000-2004 yılları arasında, Kayseri Erciyesspor forması altında sahaya çıktığı 73 maçta toplam 15 gole imza atan başarılı orta saha oyuncusu, takımının 2004 yılında kazandığı Bank Asya 1. Lig şampiyonluğu başarısında büyük rol oynadı.

        2004 yılında, Kayserispor forması altında Turkcell Süper Lig’e geçiş yapan Topuz, ayrıca başarılı performansı sayesinde Ümit Millî Takım formasını giymeye hak kazandı.

        Kayserispor forması altında 2004-2009 yılları arasında 190 maçta yeşil sahalara çıkan ve bu maçlarda toplam 43 gol kaydeden Topuz, ayrıca 2007-2008 sezonunda Fortis Türkiye Kupası’nı kazanan ve 2008 yılında TFF Süper Kupa mücadelesinde ikinci olan takımının en etkili oyuncularından birisi olarak görülüyordu.

        2009-2010 sezonu başlangıcında Fenerbahçe’ye transfer olan Topuz, yeni takımı ile sahaya çıktığı 2009 TFF Süper Kupa mücadelesinden galip olarak ayrılarak kupayı müzesine taşıdı.

        İlk olarak 2004 yılında Ümit Millî Takım kadrosu altında millî maçlara katılan Mehmet Topuz, 2006 yılında, Çek Cumhuriyeti’ne karşı oynanan hazırlık maçında ilk kez A Millî formayı giyme şansı buldu.

 

        NECMİ GENÇALP (1989 – )

Necmi Gençalp

        Güreşçi. 1960 yılında Yozgat’ta doğan Gencalp, güreşe 15 yaşında başladı. 50 kez milli forma giydi ve iki kez Balkan Şampiyonu oldu. Seul Olimpiyatları’nda ikincilik alarak gümüş madalya kazandı.

 

        NASUH AKAR (1923 – 1984)

nASUH aKAR

        Güreşçi. 1948 Olimpiyatlarında 57 kg’da altın madalya kazanmış olan millî güreşçimizdir. 1922 yılında Yozgat’ın Yenifakılı İlçesi’ne bağlı, eski adı Sorsavuş olan Yiğitler Köyü’nde doğdu. İlkokulu bu köyde tamamladıktan sonra Eskişehir’e giden Nasuh Akar, burada ortaokul ve lise öğrenimini Devlet Demir Yolları Lisesi’nde tamamladı. Güreş çalışmalarına burada hız verdi. Güreş hayatı sonrası antrenörlük yaparak Türk Millî Takımı’nı çalıştırdı.

        Madalyaları:

        1946 yılı Stockholm İsveç’te serbest stil 57 kg’da Avrupa ikinciliği

        1949 yılı İstanbul Türkiye’de serbest stil 57 kg’da Avrupa birinciliği

        1951 yılı Helsinki Finlandiya’da serbest stil 57 kg’da Dünya birinciliği

 

        RIZA KAYAALP (1989 – )

Rıza Kayaalp 3

        Güreşçi. Rıza Kayaalp, 10 Ekim 1989 Yozgat doğumlu millî grekoromen güreşçisidir. ASKİ Spor Kulübü sporcusudur.

        Başarıları:

        Pekin’de yapılan 2007 Dünya Gençler Grekoromen Güreş Şampiyonası’nda gümüş madalya aldı.

        Pescara’daki 2009 Akdeniz Oyunları’nda grekoromen stil 120 kg’da Akdeniz Şampiyonu oldu.

        Tiflis’te yapılan 2009 Gençler Avrupa Grekoromen Güreş Şampiyonası’nda birinci oldu.

        Ankara’da düzenlenen 2009 Dünya Gençler Güreş Şampiyonası’nda, grekoromen stil 120 kg’da Dünya Gençler Şampiyonu oldu.

        Herning’de düzenlenen 2009 Dünya Güreş Şampiyonası’nda bronz madalyayla Türkiye’ye döndü.

        28. Uluslararası Vehbi Emre Grekoromen Güreş Turnuvası’nda 110 kg’da altın madalya kazandı.

        İstanbul’da düzenlenen 2011 Dünya Güreş Şampiyonası’nda grekoremen stil 120 kiloda altın madalyanın sahibi oldu.

        Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ta düzenlenen 2012 Avrupa Güreş Şampiyonası’nda grekoremen stil 120 kiloda altın madalyanın sahibi oldu.

        2012 yazında yapılan Londra Yaz Olimpiyatlarında 120 kiloda bronz madalyanın sahibi olarak Türkiye’nin olimpiyatlardaki ilk madalyasını kazandı.

        2013 yılı Avrupa Güreş Şampiyonası’nda grekoromen stil 120 kiloda altın madalya kazandı.

        2013 yılı Akdeniz Oyunları’nda grekoromen stil 120 kiloda altın madalyanın sahibi oldu.

        2015 yılı Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen Bakü 2015 1. Avrupa Oyunları’nda grekoromen dalında 130 kiloda birinci olup altın madalya aldı.

 

        YOZGATLI KEL HASAN (? – ?)

yOZGATLI kEL hASAN

        Güreşçi. Sarıkaya ilçesi Hasbek köyündendir. İkinci Sultan Mahmut Devri başpehlivanlarındandır. Kalyoncu olarak 1827 Navarin Deniz Savaşı’na katılan, yeniçeriliğin kaldırılmasından sonra da Kırkpınar’da başpehlivanlığı elde eden Kel Hasan, şöhreti günümüze kadar uzanan güreşçilerdendir. Sultan Aziz’in de lalası ve pehlivanlık hocasıdır. Sultan Mahmut döneminin son 15 yılında imparatorluğun tek başpehlivanı olan Kel Hasan tüm rakiplerini yenmiştir. Pala Mehmet’i yağlı mermer güreşinde yenmesi en büyük başarılarındandır.

 

**************************************************

        Buraya dek yaşam öyküleri verilenler dışında sporcularımız da var.  Tümünü tek tek ele almanın olanaksızlığı, bazıları hakkında da ayrıntılı bilgi edinememe nedeniyle onlar da kendi arasında abc sırasına göre aşağıda sıralanmıştır. Yozgat’ımızın bu üretken insanlarına teşekkürler…

 

        ADEM KOÇAK (Futbolcu)

        ATAKAN YÜKSEL (Güreşçi)

        AYLİN TAŞDELEN (Halterci)

        İLHAN ÖZBAY (Futbolcu)

        MEHMET YILDIZ (Futbolcu)