Sanatçılar

 

   BAYRAM BİLGE TOPEL (1957 – )

bayram_bilge_tokel_kapak

 

 

 

 

 

 

        Halk müziği sanatçısı, şair, yazar. 10 Temmuz 1957’de Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesinde doğdu. Boğazlıyan Ortaokulunu, Kayseri Endüstri Meslek Lisesini (1974), Ankara Teknik Yüksek Öğretmen Okulunu (1979) bitirdi. TRT’de Ocak Başı (1980-1986), Bizim Eller (1991-1993) programlarında metin yazarlığı ve program danışmanlığı yaptı. TRT-1 Radyo’da “Halk Müziğinden Çeşitlemeler”i hazırlayıp sundu. TRT-1’de dört bölümlük “Neşet Ertaş Belgeseli”ni yayınladı. Kanal 7’de “Gönül Dağı” programını hazırladı.

        İlk şiiri ”Dedem Ağlıyor” 1978’de Hisar’da çıktı. Divan, Doğuş, Türk Yurdu, Kanat, Erguvan, Millî Eğitim ve Kültür dergilerinde imzaları görüldü. Orta Anadolu’dan ve Prizren’den (Kosova) 30 kadar halk müziğini notaya aldı.

        Şiir: Bir Yer Üşür (1995)

        Oyun: Yunus Emre (Üç perdelik müzikal, 1992)

        Biyografi kitabı: Neşet Ertaş Kitabı (1999)

        Müzik: Bağımıza Gazel Düşkü (2002)

        Diğer yapıtları: The High Religion of Islam (Hakkı Coşar adıyla, 1988).

        Albümler: Bayram (ABD, 1990), Türk Folklor Ezgileri (1998), Yanık Havalar (1999).

 

        CANAN ÇETİN (1978 – )

Canan Çetin

 

 

 

 

 

        Halk müziği sanatçısı. 07.02. 1978’de Yozgat’ın Aydıncık ilçesinin Hacıilyas köyünde doğdu ve büyüdü. Küçük yaşlardan beri müziğe olan yatkınlığı tüm çevresi tarafından desteklendi.

        Müziğe bağlama çalarak başladı. Hem saz çalıp hem de türkü söyleyerek sanatını sürdürdü.

        Gerek sanatı, gerek giyim kuşamı, gerekse özel yaşamıyla Anadolu kültürüne bağlı kalan sanatçı, yiğidin harmana karıştığı bereketli toprakların kızı olduğunu, Yozgatlı olduğunu göğsünü gere gere her yerde dile getirdi.

        Sanatçının albümleri:

        Gençliğimi Aldın Gurbet

        Ölümü Ben de Gördüm

        Yozgat’ın Ağaları

        Canan Çetin, Yozgat’ın Ağaları şarkısına Yozgat genelini kapsayan bir klip çekerek dikkatleri üzerine çekti.

 

        GÜLSEN AKSOY [KÖKTÜRK (1944 – )]

Gülsen aksoyGülesn 1Gülsen 2

        Eğitimci ve ressam. 1944’te Yozgat’ta doğdu. İlkokulu, ortaokulu ve ilköğretmen okulunu orada tamamladı. Eğitimci ve resim sanatına çok tutkulu olan babası Ali Rıza Köktürk’ün yönlendirmesiyle Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümüne girdi. 1964’te mezun oldu. 1964-1967 yılları arasında Trabzon Erkek İlköğretmen Okulunda, 1976-1986 yılları arasında da Ankara Çankaya Lisesinde çalıştı. Aynı yıl oradan emekli oldu. 1986-1991 yılları arasında Ankara Özel Yükseliş Kolejinde yöneticilik yaptı.

        Emeklilik yıllarında resim çalışmalarını hızlandırdı. Resimlerinde ağırlıklı olarak kendine özgü doğa çalışmalarına  yer verdi. Resimlerini Ankara’da Sanat ve El Sanatları Fuarı’nda, ayrıca birçok ilde karma sergilerde sanatseverlerin beğenisine sundu.

        Evli ve üç çocuk annesidir.

        Aksoy’un diğer resimlerine ulaşmak için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz:

        http://muhsinkokturk1950.wordpress.com/guzel-tablolar/?preview=true&preview_id=2495&preview_nonce=4d1f4fef8a

 

         HÜSEYİN UĞURLU (1971 – )

hÜSEYİN UĞURLYU

        Halk müziği sanatçısı. 1971 yılında Yozgat’ın Merkez Büyükmahal köyünde doğdu. Sırasıyla Sağmacılar Şair Baki İlkokulu, Bayrampaşa Rıfat Canayakın ortaokulu ve Pertevniyal Lisesini bitirdi. 1990 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Temel Bilimler Bölümünü kazandı. Nida Tüfekçi, Yücel Paşmakçı, Can Etili, Selahattin İçli, Aleaddin Yavaşça, Ali Eral Nurlu, Eral Şendoğan Karadeli, Orhan Hakalmaz gibi birçok büyük üstattan dersler alarak kendini geliştirdi.

        1996’da Esenler İbrahim Turhan Lisesinde müzik öğretmeni olarak göreve başladı. Aynı zamanda 1994’ten beri çeşitli türkü barlar ve mekânlarda programlar düzenlemekte ve konserler vermektedir. 2005 yılında ilk “Mekansız Ettiler” adlı ilk albümünü çıkardı. 2006 yılında ikinci albümü olan “Ahu Gözlüm” ü çıkardı.

 

        İSMAİL BAĞCI (1945 – )

İsmail Bağcı 1İsmail Bağcı

 

 

 

 

 

        Ressam, hattat, tabelacı ve dekoratör. 1945’te Yozgat’ta doğdu.  İlk ve ortaokulun ardından 1963 yılında Yozgat Lisesini bitirdi. Askerliğini yaptıktan sonra harita desinatörü Fikret Göknar’ın yanında ressam olarak çalışmaya başladı. 1970 yılında Almanya’ya gitti ve Frankfurt’ta çalıştı. Neccarmen Galerisi’nde resim dersleri aldı. Aynı yılın 7. ayında bu galeride kişisel resim sergisini açtı. Hristiyan ekol resimleri, Türkiye Ihlara Vadisi ve peyzaj resimleri Frankfurt basınında yankı buldu. Gazeteler ondan söz edip tablolarını yayımladılar.
Almanya’da özel bir firmada 1974 yılına kadar görev yaptı .  Türkiye’ye döndüğünde süsleme uzmanı olarak çalışmaya başladı. Konutlarda iç dekorasyon işiyle uğraştı,  panolar çizdi, barak resimleri yaptı.

        1985 yılından başlayarak 15 yıl Didim’ de ressam olarak çalıştı. Parlementerler sitesinin mimari ve iç peyzaj sütunlarını hazırladı. Portre ressamlığı üzerinde yoğunlaştı. Tavan süslemeleri, pano resimleri ile uğraştı. 2003’ te baba ocağı olan Yozgat’ a döndü. Hâlen burada yaşamaktadır.

       

        KENAN EROĞLU (1950 – )

Kenan Eroğlu 1 Kenan Eroğlu 2 Kenan Eroğlu 4 Kenan Eroğlu 5

        Ressam. 1950 yılında Yozgat’ta doğdu. 1957-1971 yılları arasında ilk ve orta öğrenimini Yozgat’ta tamamladı. 1971’de girdiği, daha sonra adı Gazi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi olan Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nin Ekonomi-Maliye Bölümü’nü bitirdi.

        Resim ve desen çalışmalarıyla tanındı. Özellikle ahşap yakma resimleriyle dikkati çekti. Resim ve desenleri; 1970’ten bu yana ” Türk Edebiyatı, Töre, Ocak, Milli Eğitim ve Kültür, Doğuş, Konevi, Erciyes, Birliğe Çağrı, Kutlu Doğum, Yozgat Divanı” gibi çeşitli kültür, sanat ve edebiyat dergilerinde yayımlandı. Bunun yanı sıra bir kısım kültür ve edebiyat dergilerinde ve mahalli gazetelerde yazılar yazdı. Yozgat Türk Ocakları’nın kuruluşunda yer aldı ve bir süre başkanlığını yaptı. Ayrıca, mahalli RTV66 televizyon kanalının kurulmasını sağladı. M. Celal Kapusuzoğlu, Memduh Şenol, Dr. Mehmet Güneş ve Hüseyin Çelikcan gibi şairlerimizin şiir kitaplarının kapak desenlerini çizdi.

        İlk sergisini 2000’de Yozgat’ta açtı. 2004’te  “ahşap yakma” ve “sulu boya” tekniği ile yaptığı resim çalışmalarını Ankara’da sergiledi. Son olarak 2006’da  “Eski Ankara ve Beypazarı Evleri” konulu ahşap yakma tekniği ile yapılmış resimlerini Beypazarı’nda sergiledi.

 

        MURAT BALABAN (1969 – )

mURAT BALABAN 1

        Halk müziği sanatçısı. Son yıllarda adını sıkça duyulan Murat Balaban, 1969 yılında Yozgat‘ta doğdu. Küçük yaşlardan itibaren müziğe olan yatkınlığı çevresi tarafından da onaylanan sanatçı, 13 yaşından itibaren müzik ile içi çe olmaya başladı. “Pirinçtanem” ve “Bambaşka” adında iki albüm çıkardı. Bir süre Tempo TV’de “Sürmeli Ziyafeti” adında bir program hazırlayıp sundu.

 

        MURAT İNCE (1969 – )

Murat İnce

 

 

 

 

 

       Ses sanatçısı, şair, yazar, gazeteci, program yapımcısı ve sunucu. 01 Haziran 1969’da Yozgat’ın Sorgun ilçesinde doğdu. İlk, orta, lise ve yüksek okulu Ankara’da bitirdi. Lise yıllarından itibaren şiirlerini kaleme alan sanatçı ilk kitabı “Adı Yalnızlık’ı” 1999 yılında kendi olanaklarıyla çıkardıktan sonra geçen yıllar içerisinde çeşitli yayın kuruluşlarından toplam on kitaba imza attı. Kitapların yedisi şiir, ikisi deneme ve bir tanesi Türkçe’yi doğru etkin kullanma sanatı (diksiyon) içeriklidir.

        Murat İnce 2000 yılından itibaren yazdıklarını radyo programlarında söylemeye başladı. Öyle ki hazırlayıp sunduğu bütün programlar büyük beğeniyle takip edildi ve birçok yaralı yüreğe iyi geldi. Türkiye’nin en seçkin kuruluşlarında

(Türkiye’nin Sesi Radyosu, Türkiye Polis Radyosu, Aşk FM…) radyo yayın hayatını sürdürdü.

        Sanatçı 2005 yılından itibaren görsel medyada da programlar hazırlayıp sundu. “İnce Yollarda” ve “Başka İklimler” gibi aktüel ve belgesel programları çeşitli kanallarda gösterildi. Ayrıca hazırlayıp sunduğu “Bir Nefestir Yaşam ve Türkü Kervanı” adlı müzik ve eğlence programları da büyük beğeni kazandı.

        Yozgat’ın İleri gazetesi, Çorum’un Sesi gazetesi, Anasam dergisi ve  Anayurt Gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.

        Murat İnce; 2003-2005 eğitim öğretim yılında Ankara Aydınlıkevler Ticaret ve Anadolu İletişim Meslek Lisesinde Türkçeyi etkin ve doğru kullanma, diksiyon, sunuculuk, radyo ve televizyon konulu dersler verdi; yüzlerce öğrenci yetiştirdi.

        Sanatçının ilk şiir ve müzik albümü “Ayrılık Sevdi Bizi” 2008 yılında, “Ben Senin En Çok Çocuk Yanlarını Sevdim” 2009 ve son olarak Gönül Mahkûmu 2011 yılında Ati Müzik etiketiyle sanatseverlerle buluştu.

        Murat İnce’nin albüm çalışmalarında Naşide Göktürk, Ahmet Şafak, Ekrem Düzgünoğlu, Zeynep, Ömer Danış ve Volkan Sönmez sesleri ve besteleriyle yanında oldular.

        Yapıtları:

        Şiirler: Adı Yalnızlık, Elveda, Reis’in Gönlü, Zamanlı Zamansız Duygu Esnemeleri, Bir Sevda ki, Ankara, Firari Duygular.

        Eğitim: Murat İnce ile Türkçe’yi Doğru ve Etkin İletişim Teknikleri.

        Deneme: Al Beni Yalan Olmayan Yüreğine Götür.

        Roman: Beyaz Aşk.

        Şiir ve müzik albümü: Çekil Git, Ayrılık Sevdi Bizi, Ben Senin En Çok Çocuk Yanlarını Sevdim, Gönül Mahkûmu.

        Ödülleri:

        Merkezi Azerbaycan’da bulunan Dünya Genç Yazarlar Birliği’nden Türk Dünyası’na Hizmet Ödülü

        Anadolu Gazetesi 2001 Yılı Programcı Ödülü (Ostim Radyo)

        Arif Nihat Asya Konulu Seminer (sunuculuk plaketi)

        2003 Sabit İnce 35. sanat yılı yarışması deneme dalında “Zamanlı Zamansız Duygu Esnemeleri” kitabıyla üçüncülük ve “Reis’in Gönlü” adlı şiir kitabıyla Jüri Özel ödülü.

        2004 Ankara adlı şiir kitabıyla ikincilik ödülü

        Kırım Tatar Dernekleri Federasyonu Onur Ödülü

        Hazırlayıp sunduğu yol hikâyelerinden dolayı birçok, valilik, kaymakamlık ve belediyeden başarı plaketleri vb.

 

        MURAT ŞAHİNGÖZ (1976 – )

5  3 4 7

        Ressam, şair, fotoğrafçı. 1976’da Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinin Tepedoğan köyünde doğdu. İlkokulu Tepedoğan’da, ortaokulu ve liseyi Sarıkaya’da okudu. Askerliğini yaptıktan sonra kitapevlerinde, matbaalarda çalıştı, elektrik işleriyle uğraştı. Bu arada küçük yaştan beri ilgi duyduğu resim çalışmalarını sürdürdü.

        2001’de Fransa’ya yerleşti. Eğitimini orada sürdürerek elektrik , sanayi, inşaat ve endüstri bölümleri diplomalarını aldı. Kendine meslek olarak elektrikçiliği seçti. Bu arada resim eğitimi aldı. Kısa süreliğine resim dersleri verdi. Ayrıca şiir ve fotoğraf çalışmalarını sürdürdü. Daha sonra şiir ve fotoğraf çalışmalarını bırakarak kendini tümüyle resim çalışmalarına verdi. Fransa’da düzenlenen resim çalışmalarında dereceler kazandı. İki de resim sergisi açtı.

        Sanatçı, yaşamını Fransa’nın Clermont Ferrand Kentinde sürdürmektedir.

 

        NEVZAT ERBORA (1958 – )

Nevzat 3 Nevzat 2 Nevzat 1

        Eğitimci ve ressam. 9 Temmuz 1958’de Yozgat’ta doğdu. İlk ve orta okulu Ankara’da okudu. Kuleli Askeri Lisesine girdi, ancak 2. sınıftan ayrıldı. Ankara Mustafa Kemal Lisesini bitirdi.  Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü İngilizce Bölümünden mezun oldu. Yurdun çeşitli yerlerinde çalıştıktan sonra Antalya’ya yerleşti.  Kendini resim sanatına verdi ve bu alanda başarılı çalışmalar yaptı. Birbirinden ilginç tablolarını Antalya’da art arda açtığı sergilerle sanatseverlerle buluşturdu. Genellikle soyut tarzda resimler yapan sanatçı ilk resim sergisini 10-23 Nisan 2012 tarihlerinde Antalya Müzesinde Aydın Kanza Sanat Galerisi’nde açtı. “Maskeliler-Maskesizler” adıyla açtığı bu sergi sanatseverlerin beğenisini kazandı. 10-19 Eylül 2012’de “Çocuk Gözlemlerim” adıyla Muratpaşa Belediyesi Fuaye Salonu’nda, 10-17 Şubat 2013’te Muratpaşa Belediyesi Sergi Salonu’nda, 13.03.2013’te de Sağlık Bakanlığı Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde resimlerini sergilemeyi sürdürdü.

        Sanatçı, resim çalışmalarını Antalya’da sürdürmektedir.

 

        Nevzat Erbora’nın diğer resimlerine ulaşmak için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz:

        http://muhsinkokturk1950.wordpress.com/guzel-tablolar-2/nevzat-erboradan-tablolar/

 

        NİDA TÜFEKÇİ (1929-1993)

Nida Tüfekçi

 

 

 

 

 

 

        Halk müziği sanatçısı, eğitimci ve yazar. 1929 yılında Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesinde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Akdağmadeni, Yozgat ve Boğazlayan’da tamamladı. Ankara Maliye Okulu’nu bitirdi (1950). Öğrenimi boyunca halk müziği çalışmalarını sürdürdü.

        Maliye Okulu’nda öğrenciyken Muzaffer Sarısözen’le tanıştı. Sarısözen’le tanışması, hayatının dönüm noktası oldu. Hem okuluna devam etti, hem de 1947’den itibaren Ankara Radyosu’nun Yurttan Sesler emisyonlarına ses ve saz sanatçısı olarak katıldı. O zamana kadar gerek radyo sanatçılarının gerekse Muzaffer Sarısözen’in bilmediği bir tavır olan Sürmeli Tavrı tezenesiyle saz çalıp türkü söyledi. Radyonun en parlak simaları arsında yer aldı.

        1953 yılında Ankara Radyosu’nda açılan sınavda başarı göstererek, Yurttan Seslerin daimi korosunda çalmaya başladı. 1959 yılında İstanbul Radyosu’na naklen atandı. 1964 yılında Türk Halk Müziği’nden sorumlu Türk Müziği şube müdür yardımcılığına, 1972 yılında ise TRT Müzik Dairesi Türk Halk Müziği Müdürlüğü’nde görevlendirildi. 1974 yılında ise TRT Müzik Dairesi Başkanlığına (vekaleten) getirildi. 1976’da bu görevden istifa ederek ayrıldı. Aynı yıl İstanbul Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nın kurucu üyeliğini yaptı. Bu okulda, yönetim kurulu üyeliği, başkan yardımcılığı, bölüm başkanlığı ve danışma birimi üyeliğinde bulundu. Yine aynı okulda bağlama, THM Solfeji, THM Bilgileri ve Bölge Tavırları derslerini verdi.

        UNESCO’nun hazırladığı Dünya Müziği Tarihi adlı eserin Türk Halk Müziği bölümünü yazdı. Radyo ve televizyonda yayınlanan programlarının yanı sıra Memleket Türküleri (1963) adlı bir kitabı vardır.

        Türk folklorunun müzik ve oyun dallarında yurt içinde ve yurt dışında seçkin bir yer edinen, kültürümüze yapmış olduğu katkılarla halk müziği dünyasına damgasını vurmuş olan Mehmet Nida Tüfekçi 1993 yılında yaşama veda etti.

 

        SELAHATTİN BÖLÜK (1947 – )

Selahattin Bölük

 

 

 

 

 

        Ses sanatçısı ve müzisyen. Yozgat’ın Sarıkıya ilçesinin Hasbek köyünde doğdu. İlkokulu Yozgat’ta, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladı.

        Yoksulluğun verdiği ezikle büyüyen Selahattin Bölük, Yozgat ve Kırıkkale’de beş yıl öğretmenlik yaptıktan sonra ASKİ’de memur olarak yaşamını sürdürdü. Bugüne dek 120 plak, 2 uzun çalar, Ankara Peşimizde ve Ferman adlı 2 film, 59 ses kaseti bulunan ve 1995’en beri kendi soyadını taşıyan Bölük Kasetçilik firmasından çıkardığı albümleriyle sevenlerine seslenen sanatçının 400’ün üzerinde bestesi vardır. Kendini Türkiye’ye ve Avrupa’ya tanıtan; “Ahu Gözlem, Gel Bari, Hancı mısın Yolcu musun, Kaderi Kader Olsaydı, Nazlı Nazlı” vb. besteleri halkın beğendiği pek çok sanatçı tarafından seslendirilmiştir.

        Plakları ve albümleri çok sayıda satan sanatçı, çeşitli televizyon kanallarında oğlu Serhat Bölük’le birlikte gösteri programları düzenleyerek de halkın beğenisini kazandı.

   

        SELMA BORA (1957)

        Ressam. 1 Mart 1957’de Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Akdağmadeni’nde yaptı.

        Akdağmadeni Lisesinde öğrenciyken, sonradan ünlü bir ressam olan Resim Öğretmeni Sabri Akça’nın dikkatini çekti. Öğrencisi Selma Bora’nın kara kalemindeki çizgiler ve fırçasındaki yağlıboya izlerinin derinliğiydi Sabri Akçay’ı etkileyen.

        Sabri Akça, “Kızım. Senin çizgilerin çok anlamlı, fırçandan akan boyanın tonları çok farklı; resim yapma tarzın da oldukça değişik. Sakın fırçanı elinden bırakma.” diyerek Selma Bora’ya bir hedef gösterir.

        Selma Bora, evlililiği ve çocuk sahibi olması nedeniyle 30 yıl fırçasını eline almadı. Sonraları resim öğretmeninin sözlerini anımsayarak yeniden fırçasını eline aldı ve resim yapmaya başladı. Resim yapmasının yanı sıra  ahşap ve seramik hediyelik ürünlere de fırçasıyla can verdi.

        Selma Bora, yağlı boya dekoratif resimleri yanında noktalama resimler de yaptı. Yağlıboyadan ve suluboyadan çok daha zor olan, kimi zaman bir tablo için 4-5 ay çalışma gerektiren, bu nedenle çoğu ressamca uygulanmayan noktalama resimler çizdi. Bunda da çok başarılı oldu.

        2008-2018 yılları arasında 30 resim sergisi gerçekleştirdi. Bunlardan bazıları şunlardır:

        Ankara Barosu Eğitim Merkezi (ABEM) Sanat Galerisi Karma Resim Sergisi-2010,

        Ulucanlar Cezaevi Müzesi Sanat Sokağı Karma Resim Sergisi-2012,

        Esenboğa Havalimanı TAV Sergi Salonu Resim Sergisi-2015,

        Hamamönü Kültür Merkezi 100. Yılında Çanakkale Destanı Resim Sergisi-2015,

        Millî Kütüphane Sergi Salonu Resim Sergisi-2015,

        Esenboğa Havalimanı TAV Sergi Salonu Resim Sergisi-2016,

        Ulucanlar Sanat Sokağı Sanat Galerisi Hacettepe Üniversitesi Öğrencileri Karma Resim Sergisi-2016, 2017.

        Evli ve iki çocuk annesi olan Selma Bora yaşamını Ankara’da sürdürmektedir.

 

        SERKAN DÜNDAR (1986 – )

1026215_525786514147839_765400893_o

        Saz ve ses sanatçısı. 05.05.1986’da Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Boğazlıyan’da tamamladı. Küçük yaşlarda bağlama eğitimi alan sanatçı kendini bu alanda geliştirdi. 2012 yılında Kültür Bakanlığınca kendisine “Yozgat saz ve ses sanatçısı” unvanı verildi. Boğazlıyan , Sarıkaya gibi ilçelerde ve çeşitli beldelerde halk eğitim müdürlüğü bünyesinde açılan kurslarda bağlama öğretmenliği yaptı.

        Sosyal medyada yayımlanan çok sayıda türküsü olan sanatçı ulusal ve yerel kanallarda da kendini gösterdi. Şu anda bir albüm çalışması yapmakta olan Serkan Dündar, söylediği türkülerle sevilen bir sanatçıdır.

        Sanatçı, evli ve üç çocuk babasıdır.

 

        SONER ÖZBİLEN (1947)

hqdefault

 

        Halk müziği sanatçısı. Kosova’lı göçmen bir ailenin oğlu olarak 1947 yılında Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesinde dünyaya geldi. İlkokul ve ortaokulu Boğazlıyan’da, liseyi İstanbul Pendik Lisesi’nde tamamladı. Ardından İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ne devam etti. Müziğe olan ilgisi orta öğrenimi sırasında öğrenci korolarında başladı. Bir süre Kadıköy Halk Eğitim Merkezi ve Aksaray Musiki Derneği’ne devam ederek Orhan Dağlı, Nida Tüfekçi, Neriman Tüfekçi ve Yücel Paşmakçı’nın öğrencisi oldu.

        1966 yılında TRT’nin açmış olduğu THM Ses Sanatçılığı sınavını kazanarak Stajer Sanatçı oldu. 3 yıl süren stajerlik döneminde Nida Tüfekçi, Neriman Tüfekçi, Halil Bedii Yönetken ve Ahmet Kutsi Tecer gibi üstadlar ile çalıştı. 1969 yılında stajerliği sona erdi ve TRT İstanbul Radyosu THM Ses Sanatçılığı kadrosuna asaleten atandı. Nida Tüfekçi (Yozgatlı), Ahmet Gazi Ayhan (Kayserili), Hacı Taşan (Keskinli), Refik Başaran (Ürgüplü), Çekiç Ali (Kırşehirli) ve Muharrem Ertaş (Kırşehirli) gibi usta halk sanatçılarının tavır ve üslupları üzerine çalışarak kendi üslubunu geliştiren Soner Özbilen, çalışmalarını son onbeş yıldır da Rumeli Türküleri üzerine yoğunlaştırdı.

        Soner Özbilen, Ohri-Makedonya, Dijon-Fransa, Barselona-İspanya, Yugoslavya, Kosova, Almanya, İsviçre, Rusya, Libya ve Finlandiya’da yapılan otantik müzik ve folklor festivallerine katıldı. Ayrıca ülkemizin pek çok yöresinde yapılan festivallerde konserler verdi. Başta Orta Anadolu ve Rumeli olmak üzere, ülkemizin çeşitli yörelerinden birçok türkü derleyerek Türk Halk Müziği Repertuarı’na kazandıran Soner Özbilen, halen TRT İstanbul Radyosu THM Ses Sanatçılığı ve Koro Şefliği görevini sürdürmektedir.

 

   SÜLEYMAN SÖKMEN (1937 – 2014)

yozgatli_sanatci_suleyman_sokmen_hayatini_kaybetti

 

        Müzisyen, şair, yazar, folklor araştırmacısı. 1937’de Yozgat merkezde dünyaya geldi. 1958’de Askerî Mızıka Okulunu bitirdi. 1960’ta Ankara’da halk türküleri birincisi seçildi. 1960’lı yıllarda İstanbul Aksaray Musiki Cemiyetinde hocalık yaptı. Yurt içi ve yurt dışında geniş çaplı koroları çalıştırdı. Batı müziği sazları ve halk müziği saz karışımıyla çok sayıda konser verdi.  Yozgat türkülerinden oluşan 2 plağı, “Eski Yozgat Düğünleri ve Sürmeli” adlı kaseti hazırlayıp piyasaya sundu. 1989’da “Sürmeli” beyitlerinden “Emmioğlu” türküsünün sözlerini ortaya çıkardı.  1995 yılında “Sürmeli” ve “Okuntu” adlı iki kitap yayımladı. Şiirleri Kültür Bakanlığınca ödüllendirildi. Son olarak “Kimler Geldi Kimler Geçti” ve “Dalya” adlı iki şiir kitabı ile “Yozgat’ın Gerçek Türkü Öyküleri” ve “Oyuncaksız Oyunlar” kitaplarını yayımladı.

 

        TAHİR NEJAT ÖZYILMAZEL [NECO(1948 – )]

Neco

 

 

 

 

 

        Ses sanatçısı, müzisyen, tiyatro ve sinema oyuncusu. 1948 yılında Yozgat’ta doğdu. Pertevniyal Lisesi mezunu. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi üyesi. Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nde birçok kez yöneticilik yaptı Spor yazarlığı yaptı.

        Tiyatro, televizyon ve sinema alanındaki çalışmaları:

        1989 yılında dünyaca ünlü Evita müzikalinde Che rolü ile büyük başarı kazandı.

2002-2004 tarihleri arasında üç sezon Tatlı Hayat adlı TV dizisinde Türkan Şoray, Haluk Bilginer ve Çolpan İlhan’la oynadı. Sanatçının ayrıca iki de filmi var. Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Mehmet Fikret Hazarbeyoğlu karakterini canlandırdı.

        Müzik yaşamı:

        1964 yılında Altınparmaklar Orkestrası ile müzik hayatı başladı.

        1965-1966 yıllarında Çizgiler Orkestrasıyla çaldı.

        1967 yılında Silüetler Orkestrasında çalıştı.

        1967 yaz sonunda Murat Ses – Aziz Azmet ve Aydın Daruga ile birlikte Silüetler Orkestrasından ayrılıp “Moğollar” gurubunu kurdular. Kısa bir süre sonra gruptan ayrıldı. Aynı yılın kış sezonunda Aydemir Mete orkestrası ile çalışmaya başladı. O günlerin ünlü orkestralarından İlhan Feyman’a katıldı. İlk radyo emisyon programını bu grupla gerçekleştirdi. (2 Şubat 1968) Neco adı İlhan Feyman tarafından ilk defa bu programda gündeme getirilmiştir.

        1969 da Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrasına katıldı ve Atilla Özdemiroğlu Salim Ağırbaş (sonradan Asım Ekren) Selçuk Başar, Uğur Başar, Şenay Rober ve İhsan Kayral ile çalıştı.

        1970 yılı sonlarında Şerif Yüzbaşıoğlu’ndan ayrılan grup ile İstanbul Gelişim Orkestrasının kuruluşunda yer aldı.

        1971 yılında ünlü müzikali “HAİR-SAÇ” da başrollerden biri olan Berger ile yer aldı.

        1974 yılı ortalarında müzik yaşamına geri döndü ve Neco adıyla yalnız çalışmaya başladı.

        1974 yılı Kasım ayında ilk 45 devirli plağı piyasaya sürüldü (Ne bu Hâlimiz Böyle/Gülmeyi Unutan Adam).

        1975 yılında Kızmayın Bana, Pembe Panter adlı eserin dünyada ilk sözlü yayını yapıldı.

        1989 yılında dünyaca ünlü Evita müzikalinde Che rolü ile büyük başarı kazandı.

        Bir yıl sonra sanatçının yurtdışı festival, yarışma ve konserleri başladı. Bu tarz tanıtımları oldukça önemsedi. Bu bağlamda Türkiye’yi dış ülkelerde en çok temsil etmiş sanatçılardan biridir.

        2000 yılı sonlarında başladığı “SEFİLLER“ müzikali, Levent Kırca ile sanat yaşantısına bir büyük sayfa daha açmış ve müzikale beste ve sözleriyle de katkıda bulunmuştur.

        Ödülleri:

        1976 Sopot Uluslararası Müzik Festivali (Polonya) – En iyi şarkıcı ve ikincilik ödülü

        1976 İstanbul 1.Uluslararası Müzik Festivali birincilik ödülü

        1977 Bratislava Müzik Festivali misafir sanatçı

        1978 Altın Orfe Müzik Festivali-En iyi şarkıcı ve ikincilik ödülü

        1982 Eurovision Şarkı Yarışması/Hani adlı eser ile İngiltere/Haregate 19 puan ile 15. sıra

        1982 Haziran / Seul Müzik Festivali – En değerli şarkıcı ve üçüncülük ödülü

        1986 1. Çeşme Uluslararası Müzik Festivali – Birincilik ödülü

        Sanatçının katıldığı tüm yurt içi ve yurt dışı yarışma, konser, temsil, konferans, panel, tv programları, yardım içerikli konserler ile kulüp ve dernek çalışmaları kendisine 150’nin üzerinde ödül kazandırmıştır.

        Yapıtları:

        7 adet 45 devirli plak

        Gülmeyi Unutan Adam/Ne Bu Hâlimiz Böyle (1974)

        Onlar/Pam Pam (1975)

        Pembe Panter/Kızmayın Bana (1976)

        O Sabah/Nefret 1976

        Seni Bana Katsam/Kıyamet Günü (1977)

        Artist/Sen Kimsin (1978)

        Vay Vay/Vatanım (1979)

        3 LP (uzunçalar)

        Neco Mucizesi (1977)

        Dört Mevsim (1979)

        Bugün ve Yarınlara (1984)

        1 kaset albüm

        Hayallerimi Bırak (1989)

        1 maksi kaset (4 şarkılık)

        Hafif Hafif (1991)

        Sen Olmasan da

        Vay Hâlim Vay

        İyi misin

 

        TURAN GÜREL (1961 – )

320739141403922501044

 

 

        Şair, besteci, ses ve saz sanatçısı, prodüktör, yapımcı. Yozgat’ın Sarıkaya ilçesine bağlı Tepedoğan köyünde doğdu.  İlköğrenimi köyünde tamamladı. Boğazlıyan ilçesi İmam Hatip Lisesinin orta kısmını bitirdikten sonra Sarıkaya Lisesine geçti. Öğrenimini sürdürmekteyken 1882’de, Fransa’da kalmakta olan babasının yanına gitti.

        Turan Gürel, müzik yaşamına sevdalısı olduğu ilk bağlamasıyla okul yıllarında başladı.  Saz çalmayı kendi kendine öğrendi. Gurbete çıkınca sazına daha da bağlandı. Sıla özlemi çalışmalarına yansıdı ve yön verdi.

        Sanatçı; bağlama dışında keman, ney, kaval, zurna, kemence, ud ve org çalmayı da kendi çabalarıyla öğrendi.

        1987’de Fransa’da bir orkestra kurdu. 27 yıl boyunca Avrupa’nın hemen her yerinde gurbetçilerin düğünlerini ve diğer programlarını şenlendirdi. Çevresinde çok sevilen ve aranan bir sanatçı oldu. Birçok televizyon programına katıldı.

        Müzik çalışmalarını evinde kurduğu stüdyoda sürdürmekte olan Turan Gürel,  sözü ve bestesi kendine ait pek çok parça yarattı. Ayrıca birtakım şairlerin şiirlerini de besteleyerek müzik dünyasına kazandırdı.

        Yaşamını Fransa’da sürdüren sanatçı; müzik çalışmalarını sürdürmekte, ayrıca uluslararası bir müzik grubuyla da birçok dilde şarkıları söylemekte ve Fransa’nın yanı sıra Tunus, Fas, Cezayir gibi ülkelerde de konserler vermektedir. En büyük hayali Türkiye’de de bir konser düzenlemektir.

        Evli ve altı  çocuk sahibidir.

 

        UĞUR TAŞDEMİR (1965)

Uğur Taşdemir

 

 

        Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, seslendirme sanatçısı. 1965’te Yozgat’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, Maliye Bölümü’nden mezun olan sanatçı, tiyatroya olan ilgisi nedeniyle, mesleğine yönelmek yerine sanatı seçti. 1987 yılında amatör tiyatro topluluklarında rol aldı. Daha sonra, Deneysel Sanatlar Merkezi, Masal Gerçek Tiyatrosu gibi topluluklarda oyunlarda oynadı. Şehir Tiyatrosu’nda da çalışan Taşdemir, 2005 yılında Çığır Sahne’de, 2006 yılında da Tiyatro Fora kadrosunda yer aldı. Televizyon reklamlarının yanı sıra, 1989 yılından itibaren sinema ve dizi filmlerde de çeşitli rollerde oynadı. Sanatçı aynı zamanda seslendirme yapmaktadır. Başkent İletişim Bilimleri Akademilerinde seslendirme dersi vermektedir.

 

*************************************************

        Buraya dek yaşam öyküleri verilenler dışında sanatçılarımız da var.  Tümünü tek tek ele almanın olanaksızlığı, bazıları hakkında da ayrıntılı bilgi edinememe nedeniyle onlar da kendi arasında abc sırasına göre aşağıda sıralanmıştır. Yozgat’ımızın bu üretken insanlarına teşekkürler…

       

        ADNAN ÖZBEK (Ressam)

        DUYGUN ORHAN (Pop Müzik Sanatçısı)

        GÖKHAN NAMLI (Ses sanatçısı)

 İSMAİL ASLAN (Halk müziği sanatçısı)

        HARUN KESKİN (Ses sanatçısı)

HÜSEYİN ÖKSÜZ (Halk müziği sanatçısı)

HÜSEYİN UĞURLU (Halk müziği sanatçısı)

        MUSTAFA TATLITÜRK (Halk müziği sanatçısı)

        NAHİDE TOKGÖZ (Halk müziği sanatçısı)

        OSMAN KÖSEOĞLU (Halk müziği sanatçısı)

        PINAR ÖZTÜRK (Halk müziği sanatçısı)

        SAKİNE TATLITÜRK (Halk müziği sanatçısı)