Şair ve Yazarlar 2

       

        ABBAS SAYAR (1923 – 1999)

3468Yılkı AtıYorganımı Sıkı SarÇelo Anılarda Yumak Yumak El Eli Yur, El de Yüzü

        Yazar ve şairdir. 21 Mart 1923 tarihinde Yozgat’ta doğdu. 1941’de Yozgat Lisesi’ni bitirdikten sonra 1945 yılında evlendi ve İstanbul’a yerleşti. Dört dönem İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde Türkoloji eğitimi aldı, ancak eğitimini yarıda bırakarak Yozgat’a döndü. Bir süre çiftçilikle uğraştı. Yeniden İstanbul’a giderek matbaa kurdu, 1953’te Yozgat’a dönerek İstanbul’daki matbaasında 15 günde bir çıkarttığı gazeteyi Yozgat’ta yayımlamaya devam etti ve böylece şehrin Bozlak adlı ilk yerel gazetesini çıkarttı. Yozgat’ın Bozok ve İleri gazetelerinde çeşitli yazıları yayımlandı. Kısa bir süre politika ile ilgilendi. Yozgat Demokrat Parti müteşebbis heyeti kurucuları arasında yer aldı, ama politikaya olan ilgisini kısa zamanda yitirdi.

        11.07.1989 yılında Ayvalık Lisesi Edebiyat Öğretmeni Hanife Ender Sayar’la ikinci evliliğini yaptıktan sonra Balıkesir-Ayvalık’a yerleşti. Edebiyatın yanı sıra resim sanatı ile uğraştı. 1990’larda Ankara Antalya, Ayvalık ve İzmir’de sergiler açtı. 04.08.1999’da yatağında uyurken gece yarısına doğru fenalaşarak beyin kanaması geçiren Sayar, bir hafta sonra 12 Ağustos 1999 tarihinde İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesinde hayatını kaybetti. Mezarı Yozgat’tadır.

        Abbas Sayar’ın bir oğlu vardır. Yozgat’ta askeri gazinonun bulunduğu bir sokağa adı Abbas Sayar’ın adı verilmiştir.

        Abbas Sayar, yazmaya şiir ile başladı. Toplam 6 şiir kitabı yayımladı. Bu kitaplar çok dar bir çevrenin dışına çıkmadığından bugün bilinmemektedir. Ancak daha önce yayımladığı tüm şiirleri 1992 yılında derlenip Boşluğa Takılan Ses adıyla kitaplaştırılmıştır. 1999’da ölümünden sonra derlenebilen şiirleri ise Şiirler adıyla yayımlanmıştır.

       1950’lerde roman türüne geçti. İlk romanı “Yılkı Atı”nı yazdıktan yaklaşık on-on beş yıl sonra 1970’te yayımladı. Yılkıya bırakılan bir atın doğadaki yaşam savaşını anlatan ve arka planda köy halkının yoksulluğu ve çaresizliğini sergileyen roman daha sonra filme uyarlanmıştır.

        “Yılkı Atı”nı yayımladıktan sonra ikişer yıl arayla romanlarını yayımlamayı sürdürdü. 1972’de yayımladığı “Çelo”, radyo oyununa (Nebahat Abla’yı Yitirdik adıyla) uyarlanmış; 1974’te yayımladığı Can Şenliği ise TV1’de dört bölümlük bir dizi film olarak gösterime sunulmuştur.

        Yazarın tek öykü kitabı “Yorganımı Sıkı Sar” 1976’da, “Dik Bayır” adlı romanı 1977’de yayımlandı. Takip eden yıllarda “Tarlabaşı Salkım Saçak” (roman, 1977), “Anılarda Yumak Yumak” (anı-roman, 1990), “Boşluğa Takılan Ses” (şiir, 1991), “Noktalar” (öz deyişler, 1991) adlı kitaplarını yayımladı.

        Abbas Sayar’ın yapıtları köy edebiyatı kategorisinde değerlendirilir. Yapıtlarında genellikle Orta Anadolu’yu anlatır. Romanlarında Türk köylüsünün nasıl yaşadığını bilmek, öğrenmek ve yaşam koşullarını değiştirmek gerektiğini aydınlara ve politikacılara haykırır.

        “El Eli Yur El de Yüzü” adlı romanında ise politika ile uğraştığı dönemdeki anılarından yola çıkarak 1954-1957 seçimlerinde Zağcıoğlu köyünün genel durumu, köylünün politikacılara bakışı, politikacılarla köy halkının birbirlerinden beklentilerini bir kara mizah örneği olarak gözler önüne serer.

        “Yozgat Var, Yozgatlı Yok” (2007) ta Abbas Sayar 1930’lardan 1980’lere uzanan yaklaşık yarım yüzyıllık bir zaman dilimi içerisinde Yozgatlının serüvenini olayların aydınlığında akıcı bir dille gözler önüne sermektedir. Ölümünden sonra yayımlanan bu kitabında Sayar, yalnızca Yozgat’ın cumhuriyetli yıllarına ait tarihine ağır başlı ışıklar yollamakla kalmıyor, Yozgatlıyı da eleştirel bir bakış açısıyla sorguluyor.

        Kazandığı ödüller:

        1971 TRT Roman Başarı Ödülü, Yılkı Atı

        1973 TDK Roman Ödülü, Çelo

        1975 Madaralı Roman Ödülü, Can Şenliği

        1987 Yozgatlılar Dayanışma ve Kültür Derneği Şükran Plaketi

        1992 Yibitaş Holding – Erdoğan M. Akdağ – 50. Sanat Yılı Plaketi

        1992 Kültür Bakanlığı – Kültür Bakanı : D. Fikri Sağlar – 50. Sanat Yılı Plaketi

        1992 Yozgatlılar Kültür ve Dayanışma Derneği – 50. Sanat Yılı Plaketi

        1992 Gazeteciler Cemiyeti – Başkan: Osman Hakan Kiracı – Yozgat’ın İlk Gazetecisi Plaketi

        1995 Edebiyatçılar Derneği Onur Plaketi ve Altın Madalya Ödülü

        1998 Türkiye Yazarlar Sendikası – İzmir Kitap Fuarı 98 – Yazarlık Emeğine Saygı Plaketi

        1998 Türkiye Yazarlar Derneği Ödülü

        ABDÜLKADİR ÇAPANOĞLU (1945 – )

akadircapanogluic

        Gazeteci, yazar, araştırmacı. 1945 yılında Cumhuriyet Bayramı sabahı Yozgat’ta doğdu. Babasının memuriyeti dolayısıyla ilkokulu Ankara, Kırklareli ve Dinar’da; ortaokul ile liseyi Niğde, Amasya ve Çanakkale’de okudu. İstanbul Pertevniyal Lisesinden mezun oldu. İstanbul İktisadi, Ticari İlimler Akademisini bitirdi.

        Çok yönlü bir kişiliği olan Abdülkadir Çapanoğlu, çeşitli alanlarda pek çok etkinliğe imza attı. Çanakkale’de ilk kez 40 kişilik Türk halk müziği korosu ve bağlama ekibi ile folklor ekipleri kurdu. Aletli jimnastik ve güreş yaptı. Çanakkale Lisesinde arkadaşları ile kurduğu kasa-minder ekibi ile 1964 yılında ilk kez 19 Mayıs kutlamalarında liseyi temsil etti. Çanakkale Kalespor’da voleybol oynadı.

         Yedek subaylığını Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında Gaziantep’te askerî iz subayı olarak yaptı (21 ay). İş yaşamına bankacı olarak başladı. Sendikal etkinliklerinden dolayı dolayı 12 Eylül 1980 darbesinde gözaltına alındı. Türkiye’nin konusunda büyük şirketlerinde müdürlük yaptı.1994 yılında emekli oldu.

        İstanbul Ataköy’de oturmakta yazarın bir kızı ve iki erkek torunu vardır.

        Abdülkadir Çapanoğlu çeşitli konulardaki yazılarıyla kendini tanıttı. Bilgi ve birikimlerini okuyucularıyla paylaştı.

Halen Yozgat gazetesinde yazmayı sürdüren yazar, çağdaş görüş ve düşünceleriyle dikkati çekmekte,  Atatürkçü kimliğiyle öne çıkmaktadır.

        Bir Yozgat sevdalısı olan yazar, 9. göbekten Çapanoğlu olup Vezir Mehmet Celalettin Paşa ile Kapucubaşı Ahmet Bey’in torunudur. Çapanoğullarıyla ilgili çok sayıda araştırma ve incelemesi vardır.

        ADNAN BAŞER KAFAOĞLU (1925-2002)

Adnan Başer Kafaoğlu

         Maliyeci, yönetici, yazar. 25 Aralık 1925’te Yozgat’ta doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Yozgat’ta yaptı. 1942’de Yozgat Lisesini bitirdi. 1946 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun olduktan sonra aynı yıl Maliye Bakanlığı Teftiş Heyetine müfettiş yardımcısı olarak girdi. Bir süre sonra ABD’ye giderek Harvard Üniversitesinde “uluslararası vergi” konusunda lisans üstü eğitim yaptı.

        Gelirler Genel Müdürlüğü görevini de üstlenen Kafaoğlu, 1972 yılında Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi nezdinde Türkiye Temsilcisi Yardımcılığı görevinde bulundu, daha sonra cumhurbaşkanlığı kontenjan senatörlüğü yaptı. 1980 yılında     Bülent Ulusu Hükûmetinde Devlet Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı görevlerini üstlendi. Bu görevi 1983 seçimleri sonuna değin sürdürdü.

        Mali konulardaki yazılarının yanı sıra, Harvard Üniversitesinde bastırdığı Economic Developmend And Agricultural Taxation in Turkey (Türkiye’de Ekonomik Kalkınma ve Zirai Gelir) adlı bir yapıtı vardır (1964).

        AHMET HAKAN COŞKUN(1967 – )

Ahmet Hakan aHMET hAKAN 2 aHMLET hAKAN 3 aHMET hAKAN 1

        11 Ağustos 1967’de Yozgat’ta doğdu. Çocukluğu, babasının memuriyeti sebebiyle Ağrı, Amasya, Çanakkale ve Balıkesir’de geçti. Bir süre Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde okudu. 1993-1994 yıllarında muhabir olarak TGRT’de çalıştı. ‘Yankı’ haber programını yapan ekip içindeydi. Kanal 7 kurulurken, kadroya dahil oldu. Bir süre muhabir olarak çalıştı. 1995-2003 arasında Kanal 7 Televizyonu Haber Müdürlüğü’nü ve ana haber spikerliğini üslendi. Kanal 7’de İskele Sancak programını yaptı ve bazı bölümlerini kitaplaştırdı. İlk yazarlık serüvenine Yeni Şafak’ta başladı. Daha sonra Sabah’ta çalıştı. Şu anda Hürriyet’te yazıyor. Ayrıca, CNNTürk’de Tarafsız Bölge programını yönetiyor.

        Yapıtları:

        Ahmet Kabaklı-Neden Milliyetçilik

        Mehmet Eymür-Çeteler, Mafya ve Siyaset

        Deniz Baykal-CHP ve Anadolu Solu

        Yaşar Nuri Öztürk-Kuran Adına Konuşuyorum

        Orhan Pamuk-Kırmızı ve kar

        Orhan Gencebay-Ne olur Sev Beni

        Tarikat Gerçeği

        AHMET SARGIN (1954 – )

Ahmet Sargın Ahmet Sargın 1

        Gazeteci, şair, yazar ve televizyon programı yapımcısı. 1954 yılında Yozgat Merkez Kırım Köyünde doğdu. İlkokulu kendi köyünde, ortaokul ve liseyi Yozgat’ta okudu. Yozgat İmam-Hatip okulu ve Yozgat Lisesi Mezunudur. 1975 yılında Konya Selçuk Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümüne kayıt yaptırdı. 1978 yılında bu okuldan mezun oldu ve Türkçe öğretmeni olarak göreve başladı. İlk görev yeri Sivas ili Gemerek ilçesi Karagöl Ortaokuludur. Siyasi olaylar nedeniyle can güvenliğinden tayin isteyerek 1980 Şubatında Yozgat Merkez Ortaokuluna tayin oldu. 1985 yılında rotasyon uygulaması nedeniyle Isparta Büyükgökçeli Kasabası’na atandı. l989 yılında bu görevinden istifa ederek Yozgat Yerköy MTSK Müdürü olarak göreve başladı. Bu görevinde bulunduğu sırada Yozgat Bayrak TV’de program yapımcılığı ve İleri Gazetesi’nde köşe yazarlığı yaptı.

        Yozgat Bayrak TV’de “Bozok Şiir Akşamları” programını hazırlayıp sunan şair, “Gündem ” programları ile de izleyicisinin karşısına çıktı. 1995 yılında Yerköy Delice TV Müdürü olarak göreve başladı ancak görevi kısa sürdü. Kendi isteği ile görevinden ayrıldı. Yerköy televizyonunda da çeşitli programlar hazırlayıp sundu. “Yerköy’ün Sorunları ve Çözüm Yolları” konulu bir dizi toplantılar düzenledi. Aynı yıllar (1996) Matbaacı Yusuf Kayaalp’ le birlikte “Gelişen Yerköy Dergisi’ni” çıkardı. Bu derginin genel yayın yönetmenliğini ve Yerköy gazetesinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı.

        1987 yılında yeniden müracaatla öğretmenlik görevine döndü. Yozgat Sakarya İlköğretim okulu Türkçe öğretmeni olarak atandı. Bu okulda 2002- 2003 döneminde Türkiye genelinde açtığı “Kitap Bağışı” kampanyası ile 7 bini aşkın kitap toplayarak kendi okuluna bir kütüphane kurdu. Kitap toplama kampanyası ile diğer okullara da öncülük etti. Aynı dönemde Yozgat Gazetesi ve İleri Gazetesi köşe yazarlığını sürdürdü. “Bozok Gündemi ” başlıklı yazıları ile Yozgat kamouyunun ilgisini toplamaya çalıştı. 2004 Eylül ayında kendi isteği ile emekli oldu. Hâlen Yozgat İleri Gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır.

        Ahmet Sargın, ilk yazı çalışmalarına öğretmen vekilliği yaptığı Haydanbeyli’de başladı. Öğrencilik yılları sıkıntı ve çilelerle geçen yazar, Isparta Özgül Yayınları Yayım Kurulunda yer aldı. İlimiz Gaziantep, İlimiz Şanlıurfa, Türkiye Haritası Kataloğu gibi eserlerin hazırlanmasında görev aldı. Bu yayınevi tarafından 8 adet masal kitabı yayınlandı. Yazı ve şiirleriyle çeşitli gazete ve dergilerde kendini gösterdi. Yazı ve şiirlerinde Ahmet Taşkın, Abdullah Ecevit, Mehmet Emin, Alperen Selçuk, Ahmedi, gibi takma adları da kullanan Sargın’ın yayımlanmış öykü ve araştırmaları da bulunmaktadır. (Yer aldığı Gazete ve dergiler: Konya Postası, Bizim Anadolu Gazetesi, Yerköy’ün Sesi Gazetesi Yazı işleri müdürlüğü, Gelişen Yerköy Dergisi Genel Yayın Yönetmenliği, Yerköy 2000 Dergisi Konuk yazar, Yozgat Gazetesi, Yozgat İleri Gazetesi Köşe yazarlığı, Kürsü Dergisi, Olay Gazetesi, Adana Ozan Dergisi, Salihli Sevgi Yolu Dergisi, Bozok Dergisi, Çınar Dergisi ve Sorgun Sıla Dergisi…)

        Sorgun Şair- Yazar Ozanlar Derneği kurucuları arasında yer alan Ahmet Sargın; şiir, öykü ve araştırmaların yanı sıra günlük yazılarıyla da Yozgat kamuoyunun gündemini izlemektedir. Sorgun Ozanlar Derneği Başkanı araştırmacı, şair, yazar Durali Doğan ile birlikte 1997, 1998 ve 2000 yıllarında Sorgun, Yerköy ve Çiğdemli’de şiir şölenlerinde Yozgatlı şair ve yazarları buluşturarak bir araya gelmelerini sağlamıştır.

        Ahmet Sargın evli ve üç çocuk babasıdır. Halen Yozgat’ta ikamet etmektedir. Yayımlanmaya hazır araştırma ve eserleri olup bunun dizgileri le uğraşmaktadır. Kendisini “Yozgat’ın fahri kültür elçisi” olarak tanıtmakta olup ülke genelinden pek çok şair ve yazarla görüşmelerini sürdürmektedir. Araştırmacı, yazar Ihsan Işık tarafından çıkarılan üç ciltlik “Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi'”nde de adı yer almıştır.

        Gazetelerde ve internet sitelerinde günlük yazıları yayımlanmaktadır. Yozgat İleri Gazetesi- Yerköy- Sorgun Gazeteleri bunlardan bazılarıdır.

        Yozgat Şairler Yazarlar Birliğinin kurucu başkanı olan yazar, Sorgun Ozanlar Derneği ile Yerköy Âşıklar Derneginin de kurucu üyeleri arasında yer almıştır.

        Yozgat İLESAM il temsilcisi olan Sargın 2006 yılından beri Yozgat ta yapılan Sürmeli Festivali Şiir Şölenleri’ni hazırlayarak il dışından davet ettiği pek çok gazeteci- şair ve yazara ev sahipliği de yapmaktadır. Şiir sanat, kültür ve yazar dostu olup Türk kültüre sevdalı bir insandır.

        Yapıtları:

        Bırak Beni Haykırayım (şiir)

        Yaşayan Halk Masalları (10 fasikül)

        İlimiz Gaziantep

        İlimiz Şanlıurfa

        İlimiz Malatya

        Türkiye Harita Kataloğu-Turizm Rehberi (komisyon)

        Yozgat Sevdası (şiir ve yazı seçkisi)

        Yer aldığı seçki (antoloji) ve dergiler:

        Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (İhsan Işık)

        Yozgat Şairler ve Yazarlar Ansiklopedisi (Durali Doğan)

        Ozan Dergisi (Adana, sayı 6 Haziran-Temmuz 1997)

        Ozanlar Duygu Seli (Mustafa Yılmaz, Adana, 1998)

        Şairler Derneği Şiir Antolojisi (İstanbul, 1999)

        Güldestenin Gülleri (Mustafa Yılmaz, Adana)

        1995 Yozgat Şiirleri Antolojisi (Ertuğrul Kapusuzoğlu, Ankara, 2000)

        Sevgi Yolu Şairleri Antolojisi (Gündüz Aydın, Salihli, 2001)

        Ozanlar Güldeste (Mustafa Yılmaz, Adana, 2008)

        Sevgi Yolu Şairleri Antolojisi (Gündüz Aydın, Salihli, 2002)

        Sevgi Yolu Dergisi Şiir Antolojisi (2003)

        2004 – 2005-2006- 2007-2008-20009 yıllarında çıkarılan Sevgi Yolu Dergisi Şiir Antolojileri

        AHMET ŞAHİN (1935 – )

Ahmet Şahin Ahmet Şahin 3 Ahmet Şahin 2 Ahmet Şahin 1

        1935 yılında Yozgat’ın Çayıralan ilçesinin Aşağı Yahya Sarayı köyünde dünyaya geldi.

        Köy yaşamının gereği olarak çocukluk devresinde kırlarda hayvan otlatıp koyun keçi çobanlığı yaptığı sıralarda eline geçen elif cüzüyle başladığı Kur’an öğrenimini 195O’de Kayseri’de aldığı hafızlık diplomasıyla tamamladı. Öğrenimini sürdürmek için Kayseri’den İstanbul’a giderek ünlü Gönenli Hoca Efendinin öğrencisi oldu .

        İstanbul’da 195O-196O arası Osmanlı ulemasının son halkasını oluşturan bilginlerden tefsir, hadis, fıkıh ve kelam dersleri alarak çok ilgi duyduğu dini ilimlerde kendini geliştirdi. Cami odalarında geçen bu on yıllık ilahiyat öğrenciliği devresinde İstanbul’da ilk İslami yayın olarak çıkan haftalık “Hür Adam” gazetesinin cuma günleri İstanbul’u bir uçtan bir uca dolaşarak, (Anadolu satışına denk düşecek miktarda) satışını yaptı. İlk yazılarını da dağıtımını yaptığı bu Adam gazetede yazmaya başladı. Okuyucuların dini sorularına yanıt veren bu yazılar, o günlerde kitapçık olarak yayımlandı. Gazete ise 27 Mayıs 196O ihtilalinde kapatıldı. Bu tarihte girdiği sınavdan sonra Süleymaniye camiine din görevlisi olarak atandı. On yıl süren bu cami görevi sırasında yeni yayına giren haftalık “İttihat” gazetesinde İslam Âlemi sayfasını hazırladı. “Tarihin Şeref Levhaları” adlı yazı dizisi de resimli dizi olarak İttahat’da yayımlandı. Çok ilgi gören ilk kitabı da bu (Tarihin Şeref Levhaları ) oldu.

        197O’de yayın hayatına giren günlük “Yeni Asya” gazetesinde köşe yazılarına başladı. On iki yıl süren bu yazılarını tek hafta izin kullanmadan, tek gün ara vermeden1982 yılına dek sürdürdü. Bu tarihten sonra çalışmasını tamamen kitap hazırlamaya yöneltti. Altı yıl süren bu kitap hazırlama devresinde arkadaşlarıyla Cihan Yayınevini kurup kitaplarının basımını burada topladı.

        1988’de “Zaman” gazetesinde yeniden günlük köşe yazılarına başladı. Moral FM radyosunda 1994’te başlayarak ara vermeden sürdürdüğü cuma günü saat 14’teki “Haftanın Sohbeti” de “Müslüman Nasıl Yaşamalı?” adıyla kitaplaştırılarak basıldı. Üzerinde çok çalıştığı son kitapları ise 2OO3’ün başında basılan “Yeni Aile İlmihali” ile “Dini Sorularınıza Çözümler”, “Peygamberimizle Yaşamak” ve “Sözüm Gençlere” oldu.

        2008’de yazılarını sürdürürken yayımlanan kitaplarının sayısı otuz üçe ulaştı.

        Bir erkek bir kız babası olan yazar, İstanbul’da çalışmalarını sürdürmektedir.

        Yapıtları:

        Aile Hayatımız, Aile İmtihanı, Ailede Mutluluk Prensipleri, Yeni Aile İlmihali, Üç Arkadaş, Dini Hikâyeler, Dinî Bilgiler, Fetvalar, Dini Sorunlara Çözümler, Güncel Sorunlara Çözümler, Sünnet Işığında Hayat, Hayatın Gayesi, Hayatın Gerçekleri ve Biz, Hayatınız Hedefini Buluyor mu, Hizmette Yeşeren Düşler, Hususi Aşırlar, Ne Hâldeyiz, Meğer Biz Neymişiz, Ateşte Yanmayanlar, Esas Nokta, Bir Oku Bin Düşün, Olaylar Konuşuyor, Kapıları Aralayan Sırlı Olaylar, Tarihin Şeref Levhaları, İbretli Bakışlar, Sohbetler, İnsan ve Din, Onlar Böyleydi, Nasıl Sahabe Oldular, Örnek Yaşayışlarıyla İslam Büyükleri, İslam Adaleti, İslâm’ı Böyle Yaşadılar, İslamı Yaşama Sanatı, Müslüman Nasıl Yaşamalı, Aradığımız İslam, Herkesi Kucaklayan İslam, İmanda Birlik, Vatanda Dirlik, Örnek Hayat Hz. Muhammed (s.a.v.), Peygamberimizle Yaşamak, Dualarımız, Gençlerle Baş Başa Konuşmalar, Sözüm Gençlere, Yaşayan Miras, Dört Halife.

        AHMET YAŞAR OCAK (1945 – )

Ahmet Yaşar Ahmekt yaşar Ahmlet yaşar 4 Ahmet yaşar 2 Ahmet yaşar 1

         Tarihçi ve yazar. 1946 yılında Yozgat’ta doğdu. İlkokuldan sonra Yozgat İmam-Hatip Okuluna girdi. O zamanlar 7 yıl olan bu okulu 1963’te bitirdi ve stanbul Yüksek İslam Enstitüsüne kaydoldu. 1967 yılında ilahiyat lisansını tamamladıktan sonra aynı yıl üniversite sınavını kazanarak İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde tarih lisansına başladı ve 1971’de lisansını tamamladı.

        1972’de Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi (şimdiki Edebiyat Fakültesi) Tarih Bölümü’nde asistanlığa başladı. Aynı yıl, Prof. Nejat Göyünç yönetiminde başladığı yüksek lisansını 1974’te bitirip Fransız Hükûmeti’nin verdiği bursla Strasbourg Üniversitesi Beşerî Bilimler Fakültesi’ne gitti ve Türkloji Bölümü’nde Prof. İrene Melikoff yönetiminde doktora çalışmasına başladı.

        1978’de La Revolte des Babais Un Mouvement Socio-religieux en Anatolie au XIIIe Siecle adlı teziyle doktora eğitimimi tamamladı. O yıl Hacettepe Üniversitesine dönerek Tarih Bölümü’nde öğretim görevliliğine atandı. 1983’te doçent, 1988’de profesör oldu.

        1983’ten beri Türk Tarih Kurumu ve Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü, 1997’den beri de Ekonomik ve Toplumsal Tarih Vakfı üyesidir. Bunu yanı sıra, 1993-1997 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Merkezi Başkanlığı’nda bulunmuştur. Ayrıca 1998’den bu yana, Brill ( Leiden ) Yayınevinin Halil İnalcık ve Suraiya Faroqhi yönetiminde yayımlamakta olduğu The Ottoman Heritage dizisinin ve 1997’den beri Journal of the History of Sufism dergisinin danışma kurulu üyesidir.

        Ocak; İslam tarihindeki grupları, kişilikleri ve yapıları sosyal tarih açısından incelemekte ve günümüzde fazlasıyla ve tamamen siyasi olarak değerlendirilen birtakım konulara akademik yaklaşımla yorumlar getirmektedir.

        Yapıtları:

        Türk Folklorunde Kesik Baş (1989)

        Osmanlı İmparatorluğunda Marjinal Sufîlik: Kalenderîler (1992)

        Babailer İsyanı yahut Aleviliğin Tarihsel (1996)

        İslam Türk İnançlarında Hızır yahut Hızır İlyas Kültü (1999)

        Bektaşi Menakip Namelerinde İslam Öncesi İnanç Motifleri (2002)

        Alevi ve Bektaşi İnançlarının İslam Öncesi Temelleri (2002)

        Türkler, Türkiye ve İslam (2003)

        Türk Sufîliğine Bakışlar (2003)

        Osmanlı Toplumunda Zındıklar ve Mülhidler (2003)

        Sarı Saltık: Popüler İslam’ın Balkanlar’daki Destani Öncüsü (2003)

        Osmanlı Toplumunda Tasavvuf ve Sufiler (2006)

        Yazarın ayrıca yayımlanmış çok sayıda makalesi bulunmaktadır.

        AHMET YOZGAT (1955 – )

Ahmet YozgatAhmet Yozgat 4 Ahmet Yozgat 3Ahmet Yozgat 2Ahmet Yozgat 1

        1955’te Yozgat’ın Sorgun ilçesinde doğdu. Eğitimci olan Ahmet Yozgat, çeşitli okullarda öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. Daha sonra devlet bakanlığı bünyesindeki Çocuk Esirgeme Kurumunda eğitim şubesi müdürü olarak çalıştı. Kurum adına Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) Gençlik dergisi, SHÇEK Çocuk Dergisi ve Sosyal Hizmetler dergisini yayın hayatına geçirdi. Aynı kuruma bağlı bir rehabilitasyon merkezinde resim öğretmeni olarak sürdürdüğü görevinden 2003 yılında emekli oldu. Hâlen serbest çalışmaktadır.

        Sanat hayatına ortaokulda iken yöresindeki türküleri ve otantik kelime ve kavramları derleyerek başlayan Ahmet Yozgat, daha sonra şiir ve tarihi roman denemeleri yazdı. Lisede resim/desen çizmeye başladı. İlk resim sergisini de lise yıllarında yaptı. İlk illüstrasyon çalışması ise resim öğretmeni A. A. Garipkafkaslı’nın ön ayak olması ile 1972 yılında Ocak dergisinde yayımlandı. Sanatçı, daha sonra karikatüre yöneldi. 1973 yılında Süavi Süalp ile Salata mizah dergisinde, 1974 yılında Oğuz Aral ile Gırgır mizah dergisinde, 1975 yılında Cem Ertürk ile Zühtü mizah dergisinde, 1976 yılında yine Süalp ile Karakedi mizah dergisinde çalıştı. 1977 yılında kendi hesabına Kahkaha mizah dergisini yayımladı. Sanatçı bu arada birçok İstanbul gazetesinde resimli roman ve karikatür çizdi.

        Ahmet Yozgat, 1980 yılında, ihtilalin ardından çocuk edebiyatına yöneldi. İstanbul’da Karınca Yayınlarını kurdu ve yönetti. Türkiye gazetesi çocuk dergisini yayımlayan ekibin içinde yer aldı. 1994’de Ankarada Kıvılcım çocuk dergisini yayımladı. Gençlik dergisinin yayın yönetmenliğini üslendi. Daha sonra Bizim Kinder, Goncagül ve Bizim Çocuklar dergilerini çıkardı. Almanya’daki Türk çocukları için Siyami Yozgat ile tasarladığı Bizim Çocuklar 1999 yılından bu yana yayınını sürdürmektedir. Ankara’da bir yayıncı ile Kuyruklu Yıldız Yayınlarını kurdu. Masal ve yardımcı ders kitapları yayımladı. Bu süre içerisinde, çok değişik yayınevlerine yüzlerce çocuk kitabını yazdı ve resimledi. Sanatçı ayrıca ders kitabı yayını da yaptı. Türkiye’de bir takım matematik ve hayat bilgisi, Almanyada birer takım Türkçe ve din dersi kitapları ile çalışma defterlerini hazırladı. Ayrıca takma adla şiir kitapları, romanlar ve araştırma kitapları da yayımladı.

Türkiye Yazarlar Birliği tarafından 2002’de yılın çocuk edebiyatçısı seçilen Ahmet Yozgat, yurt içi ve yurt dışında birçok karikatür, çocuk kitabı ve masal yarışmaları ödüllerine layık görüldü.

        Hâlen Ankara’da oturan ve beş çocuk babası olan Ahmet Yozgat, çalışmalarını sürdürmektedir.

        Yapıtları:

        Masallar: Diyanet Keloğlan Serisi (10 kitap), Diyanet Cesur Gemici Serisi (8 kitap), Tutibay Keloğlan Serisi (15 kitap), Tutibay Bizim Hoca Serisi (10 kitap) Tutibay Hoca Boyama Serisi (20 kitap), Bizim Hayvanlar Dizisi, Düş Ülkesi Masalları, Hoca’nın İngilizce Fıkraları, İpekyolu Masalları, Karma Masallar, Merhaba Okulum, Özgün Masallar, Şeftali.

        Şiirler: Lazer Yayınları Şiir dizisi (10 kitap), Adam Müzesi, Adam Müzesi 2, Apostol ile Elli İki Sayfa, Bay Banarj’ın Metamorfozu, Gelişigüzel Şiirler, Güvercinim Gör Beni, Harlı Zaman Ağzıdır Aşk, Herkes Kendi Büyüsünü Yapsın, İsyankâr Yumuşak Ge, Kes Artık Be Seyfullah, Küçücük Bir Cezveyim, Mataram Silme Gözyaşı, Ölüler Pırçın Dirilir 1, Salvador’la Kırk Gün, Kırk Gece, Semah Döneriz Turna ve Ben, Son Şahsuvar, Yüreğimi Eze Eze.

        Çocuk şiirleri:Babamı Öpesim Gelir, Güneşe Uçan Atlar, Manzum Nasrettin Hoca.

        Romanlar: Belma İstanbul ve Cinayet, Gül Rengi Aşk, Kül Rengi Lanet, Müjgân Ankara ve Hüzün.

        Çocuk romanları: Ağrı Dağı Masalı, Beton Kamyon, Cılız Şampiyon, Çatal Macera, Çoban Milletin Öyküsü, Çöp Dağı, Dur İsmail Dur, Kaç Avcı Kaç, Kara Delik, Karanlık Kale, Kitap Kurdu, Kunduz Kafalı Kral, Masalcı Aydede, Mumya Kardeş, Nuhun Uzay Gemisi, Sarımsak Seven Yıldız, Siteye Yolculuk, Turuncu Ülkede İsyan, Uzayda Üç Prens, Uzaylı Konuklar, Zıpır Osman.

        Elektronik dergi ve kitaplar: Masal Kasabası (Tahtından Nefret Eden Padişah, Yorgun Gezegen, Dalgacı Dev, Uçan Kasaba), Sedir dergisi 1. sayı.

        ARSLAN BAŞER KAFAOĞLU (1928 – 2011)

Arslan Başer KafaoğluArslan Başer 3Arslan Başer 1Arslan Başer 2

        Maliyeci ve yazar. 1928’de Yozgat’ta doğdu .Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdi. Maliye Bakanlığı ve Devlet Planlama Teşkilatında (DPT) yönetici olarak çalıştı. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Ekonomi Danışmanı oldu. 1965’ten sonra mali müşavirlik yaptı. 1983 yılında siyasete Sosyalist Kültür Derneğine katılarak başladı. Türkiye İşçi Partisine (TİP) girdi. SHP Parti Meclisi üyeliğinde bulundu. Demokratik Devrim Derneğinin kurucuları arasında yer aldı.

        Yapıtları:

        Tarım-Bolluk İçinde Yoksulluk

        Enflasyon

        İşte Alternatif

        24 Ocak Kararları

        Liberalizm ve Demokrasi

        İktisatta Doğrular ve Yanlışlar

        Çevirileri:

        Sosyalist Anlayış

        Kapitalizm Nereye Gidiyor

        Üçüncü Dünyanın Yağmalanması

        2000’li Yıllara Girerken Kapitalizm

        ASIM YILDIRIM (1969 – )

Asıom Yıldırıml Asım 5 Asım 3 Asım 2 Asım 1

        Sunucu, yapımcı, haber spikeri ve yazar Asım Yıldırım 1969’da Yozgat’ta doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Ankara’da yaptı. 1987’de Ankara Gazi Lisesi’nden mezun oldu. Aynı yıl Mersin Turizm Otelcilik Yüksek Okuluna girdi.

        1992 yılında Mersin Radyo Metropol’de yayıncılık hayatına başladı. 1993’te Samanyolu Televizyonu’na geçerek devam etti. Televizyona başlamadan önce TRT’nin eski spikerlerinden ve TRT İstanbul Radyosu Yayın Müdürü Yusuf Ziya Özkan Bey’den spikerlik sunuculuk konusunda özel ders aldı.

        Yayın hayatına Rusya’nın başkenti Moskova’da başlayan STV’nin, programlı yayına geçişteki ilk haber spikeri olarak görev yaptı. 1994 yılında, 7 ay süren Moskova çalışmalarının ardından Samanyolu Televizyonu yayın merkezi İstanbul’a taşınınca yine aynı görevi ifa etmeye devam etti. Aynı zamanda Burç FM’de de haber okuyup, program sundu.

        1998 ‘de Kanal D’nin radyoları olan Radyo Foreks ve Radyo D’de, Show Radyo ve Cine 5’te haber okudu.

        2001-2008 arasında Samanyolu TV’de yapımcılığını ve sunuculuğunu yaptığı “Merhaba Yenigün” adlı sabah programını yaptı.

        2008 Nisanından itibaren Samanyolu Haber TV’de, hafta içinde her gün 22.00-23.25 arasında “Son Durum” adlı haber bültenini yapıp sundu.

        2012 Martından itibaren Samanyolu Haber TV’de, hafta içi her gün öğle saatlerinde canlı olarak yayınlanan “Güncel Durum” programını hazırlayıp sundu.İstanbul’da çeşitli kurum ve kuruluşlarda “Etkili ve Güzel Konuşma” dersleri verdi. Derslerini zamanının elverdiği ölçülerde sürdürmektedir.

        Yapıtları:

        Bir Yudum Hikâye (derleme hikâye kitabı)

        Merhaba Yenigün Hikâyeleri (derleme hikâye kitabı)

        Paylaşılmış Hikâyeler (derleme hikaye kitabı)

        Sen de Başkasına Anlat (derleme hikaye kitabı)

        Garip Haberler (garip haberlerin yer aldığı bir çalışma)

        Duru Türkçe (hatalı söylenen kelimelerin doğrularının yer aldığı bir çalışma)

        Bir Yudum Hikâye (sesli hikâye albümü)

        Yazar “Türk Dili Kurumu” ile “Karaman Valiliği”nin düzenlediği “2003 Yılının Türkçe’yi En İyi Kullanan Televizyon Programı Sunucusu” ödülü sahibidir.

        ATALAY YÖRÜKOĞLU (1928-2004)

Atamlal BeyaüTALAY 1atalay 3Atalay 2

        Bilim adamı, yazar. 1928’de Yozgat ili Boğazlıyan ilçesinde doğdu. Ankara Gazi Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Tıp Fakültesi’ne girdi (1946). 5 yıl çeşitli yörelerde doktorluk yaptı (1953-1958). ABD’de 6 yıl Pittsburg ve Michigan üniversitelerinde erişkin ve çocuk psikiyatrisi dallarında uzmanlık eğitimi gördü (1958-1964). Yurda dönüşünde Hacettepe Tıp Fakültesi’nde görev aldı; uzun yıllar Çocuk Ruh Sağlığı Kliniği Başkanlığı yaptı. 1969’da doçent, 1975’te profesör oldu. Avrupa Konseyi’nde toplumsal araştırmalar uzmanı olarak görev aldı (1971). Bu arada yeniden ABD’ye gitti, Miami Üniversitesi’nde 2 yıl konuk öğretim üyesi olarak çalıştı (1972). Çocuk Ruh Sağlığı, Değişen Toplumda Aile ve Çocuk adlı kitapları dışında İngilizce ve Türkçe yayımlanmış bir çok bilimsel makalesi vardır. Pek çok kez basılan, Çocuk Ruh Sağlığı adlı yapıtı, Türk Dil Kurumu 1979 Bilim Ödülü’nü kazandı. Ruh Sağlığı ve Hastalıkları adlı yapıtın da ortak yazarıdır. Yörükoğlu, dergi ve gazetelerde çıkan yazıları, radyo ve televizyon konuşmaları ile de tanınmaktadır. Aile ve Çocuk adlı yapıtı 1983’te yayınlandı.

        AYHAN İNAL (1931 – )

Ayhan İnalAyhan İnhal 1Ayhan İnal 3Ayhan İnal 2

        16 Ağustos 1931’de Yozgat Akdağmadeni’nda doğdu. Ankara Ticaret Lisesini bitirdi (1952). Türkiye Çimento Sanayi T.A.Ş. Genel Müdürlüğü dış pazarlama müdürü olarak görev yaptı. Türk Kooperatifçilik Kurumu Yönetim Kurulu üyeliğinde bulundu. Şiirleri “Mefkûre, Oğuz, Aras, Çağrı, Töre, Hisar, Ocak, Toprak, Defne, Millî Kültür, Türk Edebiyatı” dergilerinde yayımlandı. Struga Şiir Akşamlarında Türkiye’yi temsil etti (1991). Bazı şiirleri çeşitli dillere çevrildi. Tercüman gazetesinin büyük şiir yarışmasında “Kara Sevda” adlı şiiriyle üçüncülük, Cumhuriyet’in 50. yıldönümünde düzenlenen şiir yarışmasında “Ellinci Yıl Türküsü” adlı yapıtıyla birincilik kazandı. MTTB’nin 1953’te düzenlediği İstanbul’un Fethi konulu yarışmada aynı adı taşıyan şiiriyle birincilik kazandı. Hür Macar Yazarlar Birliği (Münih) tarafından Gümüş Hürriyet Madalyasıyla ödüllendirildi (1970).

        Yapıtları:

        Şiirler: Gece Yarısı (1965), Yasak Sevda (1970), Dostlarım (1977), Çöl Türküsü-Libya Destanı (1979), İstanbul’a Benziyorsun (1985), Bir Yağmur Sonrası (1986), Ölümsüzlük Türküsü (1987), Gönül Destanı (1992)

        İnceleme: Halil Soyuer Hayatı ve Şiirleri (1981)

     BAYRAM DURBİLMEZ (1968 – )

indir233793_k_7263 107072_0 315444b

15 Şubat 1968’de Yozgat’ta dünyaya geldi. Erciyes Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı okudu.“Yozgatlı Âşık Türkmenoğlu” olarak bilinen ünlü aşık Bahri Durbilmez’in oğludur.

Bayram Durbilmez klâsik şiir, halk şiiri ve çağdaş şiir özelliklerini bir arada yansıtabilen ender şairlerimizden biridir.

Bayram Durbilmez Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’de Türk Halk Bilimi Öğretim Üyesidir. Türkçe lehçeleri Rusça ve İngilizce bilen şair Kayseri ’de yaşamaktadır.

Yazdığı araştırma-inceleme kitapları ya da kitaplarda bölümler:

Destanlarla Erzincan, (B. S. Özsoy ve N. Aslan ile), Erciyes Üniversitesi yayınları, Kayseri, 1992.

Âşık Edebiyatı Araştırmaları, Taşpınarlı Halk Şairleri, Geçit Yayınları, Kayseri, 1998. (3. Baskı, Ürün Yayınları,  Ankara, 2008.)

Kayserili Halk Şairlerinin Şiirlerinde Kıbrıs, Geçit yayınları,  Kayseri, 1999.

Âşık Meydânî, Hayatı- Sanatı- Şiirlerinden Örnekler, Laçin Yayınları,  Kayseri, 2000.

Türk Halk Kültüründe Hoşgörü (2000, 2. Baskı 2003), Bizim Gençlik Yayınları,  Kayseri, 2002.

Kayseri ve Yöresi Halkbilimi Kaynakçası, Bizim Gençlik Yayınları, Kayseri, 2002.

Sorgunlu Sıdkı Baba Dîvânı, Bizim Gençlik Yayınları, Kayseri, 2003.

“Manas Destanındaki Kimi Motiflerin Türk Halk Kültüründeki Yansımaları”, Halkbilimi Araştırmaları-Forschungen für Volkerkunde, 2. Kitap, (Eylül 2003), 154-176, İstanbul-Aaachen/ Almanya, 2003.

“Âşıkların Diliyle Erciyes Dağı”, Prof. Dr. Saim Sakaoğlu’na Armağan, (Hzl. Prof. Dr. Ali Berat Alptekin), 554-570, Kömen- SOTA Yayınları, Konya- Haarlem, 2006.

Ozan Gürbüz Değer, Hayatı- Sanatı- Şiirlerinden Örnekler, Kültür Ajans yayınları,  Ankara, 2007.

I. Hacılar Sempozyumu (11-13 Mayıs 2007) Bildirileri, (M. Argunşah ve İ. Görkem ile), Kayseri, 2008.

Üniversiteler İçin Dil ve Anlatım (H. Yeniçeri, U.Çakır, S. Koç ve K. Deniz ile), Gazi Kitabevi Yayınları,  Ankara, 2011.

“Eski Yugoslavya Ülkelerinin Türk Halkbilimi Ürünleri Hakkında Türkiye’de Yapılan Çalışmalar” Muzaffer Akkuş Armağanı, Kömen Yayınları, Konya, 2013.

“Gelenekli Türk Tiyatrosunda Mahallî Bir Tip: Kayserili” Prof. Dr. Saim Sakaoğlu’na Armağan (Hzl. Metin Ergun), Türk Kültürü Araştırmaları Enstitüsü Yayınları,  Ankara, 2013.

Vefatının 15. Yıldönümünde Yozgatlı Âşık Türkmenoğlu, Laçin Yayınları,  Ankara, 2013.

        Şiir Kitaplarından Bazıları:

        Vatanımın Bağrında- Şiir Tomurcukları (1984, 4.baskı: Ankara, 2008)

        Çileli Hayat- Huzura Hasret (1988, 7.baskı: Ankara, 2008)

        Öze Çağrı (1992, 3.baskı: Ankara, 2008)

        Yârnâme (2002, 4.baskı: Ankara, 2012)

        Sürmeli Yarım (Bakü, 2009)

        Birnâme (Konya, 2011)

        Turnalar / Türk Dünyası Şiirleri (Ankara, 2012)

        Aldığı Ödüller:

        Türk Dünyası Kültürüne Hizmet Ödülü (1994)

        Kayseri Kültürüne Hizmet Ödülü (2002

        Folklor Araştırmaları Kurumu Türk Halk Kültürüne Hizmet Ödülü (2003)

        Âşıklık Geleneğine Hizmet Ödülü (2004

        Motif Halkbilimi Teşvik Ödülü (2005)

        Türklük Bilimine Hizmet Ödülü (2006)

        Türkiye Yazarlar Birliği Kayseri Şubesi İnceleme Ödülü (2007)

        Uluslararası Bilimsel Yayınları Teşvik Ödülü, TÜBİTAK (2009)

        Uluslararası Bilimsel Yayınları Teşvik Ödülü, TÜBİTAK (2010)

        DURALİ DOĞAN (1953 – )

Durali Doğantarama0010Durali Doğan 1

        Eğitimci ve yazar. 1953’te Yozgat’ın Sorgun ilçesinin Duralidayılı köyünde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaöğrenimini Sorgun’da tamamladı. Yükseköğrenimini Erzurum Kâzım Karabekir Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünde yaptı (1977). Eskişehir Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nde lisans tamamladı. Öğretmenlik mesleğine Sorgun Lisesinde başladı. 1985’te Sorgun İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü’ne şube müdürü olarak atandı. Bu görevini 23 Ekim 2000 tarihine kadar sürdürdükten sonra, bu tarihte Serik (Antalya) İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde şube müdürlüğüne tayin edildi. 17 Ekim 2001 tarihinde emekli oldu.

        Hâlen Sorgun’da matbaacılık ve gazetecilik yapmaktadır. Merkezi Sorgun’da bulunan Sorgun Yazarlar-Şairler-Âşıklar Kültür ve Araştırma Derneği başkanıdır.

Tiyatro, şiir ve folklor alanlarında çalışmaları vardır. Şiir ve tiyatro dalında ödüller aldı. Hilal Doğdu tiyatro eseri 1995 yılında Türkiye birincisi oldu. Yazı ve araştırmaları; Türk Edebiyatı, Millî Folklor, Erciyes, Bozok, Yozgat Haber, Yozgat Hakikat, Birliğe Çağrı, Sıla, Sıla Haber, Selam gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Halen Sorgun’da “Sorgun Selam” adlı günlük yerel bir gazetenin sahibidir. Türkiye Yazarlar Birliği ve İLESAM üyesidir.

        Evli ve dört çocuk babasıdır.

         Yapıtları:

         Oyunlar:

         Çanakkale’de Düğün- Meçhul Öğretmen ile (iki piyes, 1983)

         Okul Piyesleri: (Kahramanlık Diploması, Ah Şu Alamanya, Bu vatan Nasıl Kurtuldu, 1986)

Millî Piyesler: (Bacımın Gelinliği, Bir Nesil Yargılanıyor, 1989), Türk’ün İstiklal Destanı (İstiklal Bülbülü Mehmet Akif, Ya İstiklal Ya Ölüm, 1991), Dönüş İle İrbaham, 1992), Hilal Doğdu (Tiyatro eserleri yarışması Türkiye Birinciliği ödülü aldı,1996), Senem’in Turnaları (1999), Kahramanlık Diploması (tiyatro antolojisi, 2002)

        Şiir:

        Suya Zincir Vurulmaz (2002)

        Araştırmalar:

        Sorgun’dan Mehmet Akif’e Armağan (1986)

        Yozgat Şair ve Yazarları (1988)

        Cumhuriyet Koçaklaması (1990)

        Bütün Yönleriyle Sorgun (1990)

        Sorgun Doksan Beş (1995)

        Yozgatlı Aşık Sıtkı Baba (1996)

        Âşık Nazmi Çevik (1997)

        Dünden Bugüne Çiğdemli (1999)

        Yozgat Şair ve Yazarlar Ansiklopedisi (2005)

   

 

      ERTUĞRUL KAPUSUZOĞLU (1956 – )

Ertuğrul Kapusuzoğlu Ertuğrul 3 Ertuğrul 2 Ertuğrul 1

        Folklor Araştırma Kurumu tarafından verilen “Türk Folkloruna Hizmet Ödülü” sahibi folklor araştırmacısı, senarist, şair, roman yazarıdır. Folklor alanında 8 adet kitabı, 2 romanı, TRT tarafından dizi film olarak çekilerek yayınlanmış 7, film olarak çekilmiş 1 senaryosu, çok sayıda tiyatro oyunu vardır.

        4 Ekim 1956 yılında Yozgat’ta doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Yozgat’ta tamamladıktan sonra 1978 yılında Ticaret ve Turizm Yüksek Öğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Uzun yıllar orta öğretim okullarında öğretmenlik, üniversitelerde öğretim üyeliği yaptı. Bürokraside Şube Müdürlüğü, Müşavirlik ve Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu.

        Dizi Filmler:

        Uçan Kelebekler-12 bölüm

        Kahraman Bey- 2 bölüm

        Göç- 4 bölüm

        Gülnihal- 2 bölüm

        Suçu Kazı, Altından İnsan Çıkar- 4 bölüm

        Bayramlarımız-2 bölüm

        Keloğlan-13 bölüm

        Yukarıdaki dizilerin tümü TRT tarafından çekilip gösterilmiştir.

        Romanlar:

        Sürmeli

        Aygırı Kısrakla Tutarlar

        Senaryo:

        Aygırı Kısrakla Tutarlar: Senaryo, kitap olarak yayımlandı.

        Sahne oyunlarından bazıları:

        Gâvurun Kızı Cennet

        Şeytanın Maskeleri

        Nasrettin Hoca

        Doktor Civanım

        Kazandığı ödüller:

        1986 Kültür Bakanlığı Senaryo Yazma yarışması Birincilik ödülü. “Bizim Eller”- Sinema Filmi olarak çekilmiştir.

        1988 TRT 25. Yıl kutlamaları Televizyon Film Senaryo yarışması Üçüncülük Ödülü. “Küçük Bir Ayrıntı” – “Islanan Topraklar” adıyla sekiz bölüm dizi film olmuş ve TRT ekranlarında gösterilmiştir.

        İçişleri Bakanlığı Trafik Eğitim yarışmasında (6) değişik dalda ödül.

        Türk Hava Kurumu Senaryo yarışmasında “Uçmak İstiyorum” ile ödül. (Kitap olarak yayımlandı.)

        Türk Edebiyatı Vakfı senaryo yarışmasında; “Aygırı Kısrakla Tutarlar.” Jüri özel ödülü. (Orijinal senaryo ve roman olarak ayrı ayrı yayımlanmış, ayrıca sahneye uyarlanmıştır.)

        Folklor Araştırma Kurumu Tarafından-Türk Folkloruna Hizmet Ödülü.

        Motif Vakfı Tarafından-Türk Folkloruna Hizmet Ödülü.

        GÜLTEN AKIN (1933 – )

Gülten AkınGalten 2Gülten 3Gülten 4Gülten 1

        Şair ve yazar. 23 Ocak 1933’te Yozgat’ta doğdu. Ankara Kız Lisesini bitirdi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Eşinin kaymakamlık görevi nedeniyle; Gevaş, Alucra, Gerze, Saray, Kahramanmaraş’ta yardımcı avukatlık, avukatlık ve öğretmenlik yaptı. 1972’de Ankara’ya yerleşti. Türk Dil Kurumu Derleme ve Tarama Kolu’nda dil uzmanı olarak çalıştı. Kültür Bakanlığı Yayın Danışma Kurulu üyeliği görevinde bulundu. Demokratik kitle örgütlerinin yeniden kuruluşu çalışmalarına katıldı. İnsan Hakları Derneği, Halkevleri, Dil Derneği gibi örgütlerde kurucu ve yönetici olarak görev aldı. Beş çocuk büyüten Akın, Ankara’da yaşıyor ve şiire ağırlık veriyor.

        İlk şiiri Son Haber gazetesinde yayımlandı. Hisar, Türk Dili, Mülkiye, Varlık, Yeditepe dergilerinde yayımlanan, daha çok doğa, aşk, ayrılık, özlem konularını işlediği şiirleriyle adını duyurdu. Sonradan toplumsal sorunları işlemeye yöneldi. Yaşamla doğa arasında tedirgin bir iç dünyanın duyarlığını dile getirdi. Gezip gördüğü yerlerden aldığı esinle zenginleşen ve coşkulu bir insan sevgisiyle yoğrulan şiiri, toplumsal sorunları, yaşam-halk ilişkisini öne çıkardı. Şiirlerinde büyük ölçüdü folklor öğelerinden yararlandı ve halk şiirinin olanaklarını kullandı. Kadın duyarlılığı ile kaba güce ve baskıya direndi. Şiirleri İngilizce, Almanca, Flamanca, Danca, İtalyanca, Bulgarca, Arapça, Lehçe, İspanyolca, Fransızca, İbranice dillerine çevrildi, çeşitli akademik çalışmalara konu oldu. 40’ı aşkın şiiri de bestelendi. Ayrıca kısa oyunlar da yazdı.

        Yapıtları:

        Rüzgâr Saati (1956)

        Kestim Kara Saçlarımı (1960)

        Sığda (1964)

        Kırmızı Karanfil (1971)

        Maraş’ın ve Ökkeş’in Destanı (1972)

        Ağıtlar ve Türküler (1976)

        Seyran Destanı (1979)

        Seyran (ilk yedi şiir kitabı, 1979)

        İlahiler (1983)

        Sevda Kalıcıdır (1991)

        Seyran (Toplu Şiirler, 1992)

        Sonra İşte Yaşlandım (1995)

        Toplu Şiirler 1956-1991 (1996)

        Sessiz Arka Bahçeler (1998)

        Gülten Akın Toplu Şiirler II (2000)

        Uzak Bir Kıyıda (2003)

        Sevdiğim Yaz Geldi Yine (2003)

        Celaliler Destanı (2007)

        Kuş Uçsa Gölge Kalır (2007)

        Kazandığı ödüller:

        1955 Varlık Şiir Ödülü

        1965 Türk Dil Kurumu Şiir Ödülü

        1970 TRT Sanat Ödülleri Yarışması Başarı Ödülü

        1977 Yeditepe Şiir Armağanı

        1991 Halil Kocagöz Şiir Ödülü

        1992 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü

        1998 6.Truva Folklor Araştırmaları Derneği Şiir Ödülü

        1999 Akdeniz Altın Portakal Şiir Ödülü

        2003 Dünya Gazetesi Yılın Telif Kitabı Ödülü

        2008 Erdal Öz Edebiyat Ödülü

        HASAN AVNİ YÜKSEL (1949 – )

Hasan Avni Yüksel 1 Hasan Avni Yüksel 2 Hasan Avni Yüksel 3Heasan Avni 4

        1949’de Yozgat Akdağmadeni’nde doğdu. Ankara Yüksek Öğretmen Okulu ile Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu (1972). 1972-1983 yılları arasında değişik il ve ilçelerde lise, sanat okul ve teknik liselerde edebiyat öğretmenliği ve yöneticilik görevlerinde bulundu. 1983’te Hacettepe Üniversitesine Türkçe okutmanı olarak girdi. Edebiyat Fakültesi ve Yabancı Diller Yüksek Okulunda çalıştı. 1985’te halk bilimi alanında yüksek lisansını, 1990’da da doktorasını tamamladı.

        Millî Eğitim Bakanlığı’nın ve Hacettepe Üniversitesi’nin düzenlediği hizmet içi eğitim kursları ile Bilkent Üniversitesi’nin Bölge Ülkeleri Kurs Programları Direktörlüğü tarafından düzenlenen Türkçe eğitim kurslarında eğitici olarak hizmet verdi. 1989-1992 yılları arasında Polonya’da Yagiellonski Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Yurt dışından döndükten sonra yeniden Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkçe Birimindeki görevini sürdürdü ve 2006 yılında bu üniversiteden emekli oldu.

        Dört yıldır Bosna-Hersek Zenica Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü başkanlığını yürütmektedir. “Doğuş Edebiyat, Küçük Dergi, Türk Edebiyatı, Su, Ilgaz, Çağrı, Filiz, Millî Folklor, Folklor Araştırmaları, Türk Folkloru, Erciyes, Işıklar, Millî Kültür, Tömer Dil, Türk Kültürü, Türk Dili, Bozok, Türk Folklorundan Derlemeler, Türk Folklor Araştırmaları, Türk Dünyası, İlesam Haber, Bayrak” gibi dergilerde, bazı armağan kitapları ile bazı yerel ve ulusal gazetelerde bazen değişik adlarla makale, araştırma, inceleme, derleme, tanıtma yazıları ile öyküleri yayımlandı.

        1980’de Doğuş Edebiyat dergisi roman yarışmasında “Gelenler” adlı yapıtıyla ödüle layık görüldü. Ayrıca kendisine Kayseri Sanatçılar Derneği tarafından 1981 yılında roman teşvik ödülü verildi. 1992’de Türkiye-Polonya kültürel ilişkilerine katkılarından dolayı kendisine Polonya’da Polonya-Türkiye Dostluk Derneği tarafından “Hizmet Şeref Ödülü” verildi. İLESAM Yönetim Kurulu üyeliğinde bulundu ve İlesam Haber Bülteni’nin yayın yönetmenliğini yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır.

        Yapıtları:

        Mehmet Emin Yurdakul-Ey Türk Uyan (1978)

        Âşık Seyrani, Hayatı ve Şiirleri (1987)

        Âşık Seyrani Bibliyografyası (1991)

        Yunus Emre PloneIde (1991)

        Yabancı Öğrenciler İçin Türkiye Türkçesi Metinleri (1994)

        11. Türk Dünyası Yazarlar Kurultayı-Bildiriler (Z. Gürel ile birlikte,1994)

        Türk-İslam Tasavvuf Geleneğinde Rüya (1996)

        15.Türk Dünyası Yazarlar Kurultayı-Bildiriler (İ. Çetin ile birlikte,1999)

        Çocuklara yönelik yapıtları:

        Boyacı Hasan (1987)

        Bayrağa Hasret (1998)

        Yüzü Gülmeyen Çocuk (2003)

        Cimri ile Cömert (2003)

        Kafdağının Ardı (2003)

        Ezop Masalları (hzl. 2009)

        Lafonten’den Seçmeler (hz. 2009)

        MAHMUT IŞITMAN (1908 – ?)

        Folklor araştırmacısı, yazar. 1 Temmuz 1908 yılında Yozgat’ta doğdu. İlköğrenimini Yozgat’ta, ortaöğrenimini Konya İlk Öğretmen Okulunda tamamladı. 1930’da Ankara ili Beypazarı ilçesinde öğretmenliğe başladı.

         Mahmut Işıtman, Konya’da öğrenciyken folklor araştırmalarına başladı, özellikle edebiyat öğretmeni Sadettin Nüzhet Ergun’un da yönlendirmesiyle bu alandaki çalışmalarına hız verdi. Yine Konya’da öğrenciyken birkaç arkadaşıyla birlikte “Işık Yolu” adlı bir dergi çıkardı.

        1932’de Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi Bölümüne girdi, 1935’te burayı bitirdi. Yedek subaylığını yaptıktan sonra Ankara Erkek Lisesine atandı.

        Folklor çalışmalarını sürdürdü. Yozgat halk ve divan şairleriyle ilgili eski cönklerden, şairlerin aile ve akrabalarından birçok bilgi edindi. Bu ara cirit oyunlarıyla ilgili araştırmalar yaptı.

        1938 yılında Gençlik ve Spor Bayramı’na son kez katılan Atatürk’ün de bulunduğu bayramı yönetmekte gösterdiği üstün başarıdan dolayı 1939’da Millî eğitim Bakanlığınca takdirnameyle ödüllendirildi. 1945’te mesleğindeki üstün başarısından dolayı bir kez daha takdirnameyle ödüllendirildi.

        1954’te Uluslararası İzci teşkilatının açtığı “Wood Badge İzci Kursu”na gitti, birinci ve ikinci kısımları pek iyi ile bitirdi. Londra Dünya İzcilik Teşkilatı Merkezinden gönderilen izci işareti ile diplomayı aldı.

        1959’da bir yıl için Almanya’ya gönderildi. Oradaki eğitim sistemini inceleyerek bakanlığa uzun bir rapor verdi.

        Mahmut Işıtman; “Hüznî, Seyranî, Zeminî, İfşaî, Demlî, Fennî” vb. birçok Yozgatlı şairin yaşamı ve şiirleri hakkında elde ettiği bilgileri “Türk Folklor Araştırmaları” dergisinde yayımlattı.

        MEHMET OĞUZ ÖCAL (1960 – )

M. Oğuz Öcal MMM M.Oğuz 6m. oĞUZ ÖZELoĞUT TAMAM

        Akademisyen ve yazar. 1960 yılında Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde doğdu. Sarıkaya Lisesini bitirdikten sonra 1980 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü kazandı ve 1984’te fakülteden mezun oldu.

        1985’te Gazi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde halk edebiyatı alanında lisans eğitimine başladı ve 1987’de“Yozgatlı Hüznî Divanı” adlı çalışmayla yüksek lisansını tamamladı. 1987’de Gazi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde doktora eğitimine başladı ve 1991’de “Yozgat’ta Halk Şairliğinin Dünü, Bugünü ve Nâzî” adlı teziyle halk edebiyatı alanında doktor unvanı aldı. Bu arada 1985-1988 yılları arasında Kültür Bakanlığı Millî Folklor Araştırma Dairesi Başkanlığı yaptı.

        1988 yılında Gazi Üniversitesi araştırma görevliliği sınavını kazanarak akademi dünyasına adım attı. 1992 yılında Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Halk Bilimi Anabilim Dalına yardımcı doçent olarak atandı. 1995 yılında “Âşık Efgan Hikâyesi” adlı çalışmasıyla halk bilimi doçenti unvanını aldı.

        1998-2001 yıllarında Tunus üniversitelerinde T.C. Millî Eğitim Bakanlığı adına ve Hacettepe Üniversitesi kadrosunda Türk dili okutmanı ve misafir öğretim üyesi olarak çalıştı.

        2002 yılında, yurt dışı görevinin ardından Gazi Üniversitesine profesör olarak atandı. 2002-2011 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Bölümünde yarı zamanlı öğretim üyesi olarak çalıştı.

        2006-2011 yılları arasında UNESCO Türkiye Millî Komisyonu üyeliği, 2010-2011 yıllarında Somut Olmayan Kültürel Miras İhtisas Komitesi Başkanlığı ve Kültürel İfadelerin Çeşitliliği İhtisas komitesi başkanlığı, yine 2011’de UNESCO Türkiye Millî Komisyonu başkanlığı yaptı.

        Millî Folklor dergisini 1989 yılından bu yana yayımlamayı sürdüren M. Öcal Oğuz,.TRT’ye ait radyo ve televizyonlarda “İllerimiz ve Folklorumuz”, “Efsanelerimiz”, “Sözün Kısası” ve “Kültür Penceresi” gibi programların metin yazarlığını yaptı. Bozok dergisinin kültür ve sanat yönetmenliği görevinde bulundu.

        Millî Folklor dergisini yayımlamasından dolayı 3 ayrı ödüle layık bulundu. Ulusal ve uluslararası kongrelerde elli civarında Türkçe ve Fransızca bildiri sundu. Yurt içinde ve yurt dışında çeşitli dergilerde yüzü aşkın Türkçe ve Fransızca makalesi yayımlandı. Bugüne kadar birçok kitabı yayımlandı. İlk kitabı “Yozgatlı Hüznî, Hayatı ve Eserleri”dir.

        M. Öcal Oğuz, evli ve 2 çocuk babasıdır.

        Yapıtları:

        Yozgatlı Hüznî Hayatı ve Eserleri (1988)

        Yozgatlı Hüznî Divânlarından Seçmeler (1990)

        Yozgatlı Halk Şairi Nazi (1992)

        Yozgat’ta Halk Şairliğinin Dünü ve Bugünü (1994)

        Türk Dünyası Halk Biliminde Yöntem Sorunları (2000)

        Halk Şiirinde Tür, Şekil ve Makam (2001)

        Tunuseli İncelemeleri (2002)

        Küreselleşme ve Uygulamalı Halk Bilimi (2002)

        Türkiye’de Halk Bilimi Müzeciliği ve Sorunları [Tuba saltık Özcan’la birlikte (2003)]

        Dünya Halk Bilimi Çalışmaları Tarihi [Gülin Öğüt Eker ve Nebi Özdemir’le birlikte (2003)]

        Halk Biliminde Kuramlar ve Yaklaşımlar 1 [Metin Ekici, Nebi Özdemir, Gülin Öğüt Eker, Selcan Gürçayır’la birlikte(2003)]

        Türk Dünyası Nevruz Ansiklopedisi [editör (2004)]

        Türk Dünyası Nevruz Şiirleri Antolojisi [N. Aytuzlar, İ, Çetin, T. Saltık Özcan ve A. Yavuz’la birlikte (2004)]

        Kentler ve İmgeler [Tuba Saltık Özkan’la birlikte (2004)]

        2003-2004 Yıllarında Çorum’dan Derlenen Masallar [Emine Aydoğan’la birlikte (2004) ]

        Somut Olmayan Kültürel Mirasın Müzelenmesi Sempozyum Bildirileri (Tuba Saltık Özkan’la birlikte editör (2004)]

        Çorumdan Derlenen Efsaneler [(Ayşe Yavuz’la birlikte editör (2005)]

        Türkiye’de 2004 Yılında Yaşayan Geleneksel Meslekler (Tuba Saltık Özcan, Emine Aydoğan ve Nilgün Aytuzlar’la birlikte editör (2005)]

        Türkiye’de 2004 Yılında Yaşayan Geleneksel Çocuk Oyunları [(Petek Ersoy’la birlikte editör (2006)]

        Türkiye’de 2005 Yılında Yaşayan Geleneksel Kutlamalar [Seval Kasımoğlu’yla birlikte editör (2005)]

        Halk Biliminde Kuramlar ve Yaklaşımlar 2 [(Selcan Gürçayır’la birlikte editör (2005)]

        2004 Yılında Çorum’dan Derlenen Temel Fıkraları [Fatih Mormenekşe’yle birlikte editör (2005)]

        Kentler ve İmgesel Yemekler [Nuray Aykanat ve Ayşenur Karagöz’le birlikte editör (2006)]

        Kentler ve İmgesel Yemekler 2 [Nuray Aykanat ve Ayşenur Karagöz’le birlikte editör (2006)]

        2005 Yılında Çorum’da Yaşayan Geleneksel Çocuk Oyunları [Dilek Beden’le birlikte editör (2006)]

        2005 Yılında Çorum’da Yaşayan Geleneksel Kutlamalar [Tuğçe Işıkhan’la birlikte editör (2006)]

        2005 Yılında Çorum’da Yaşayan Köy Seyirlik Oyunları [Selcan Gülçayır’la birlikte editör (2006)]

        2005 Yılında Çorum’da Yaşayan Geleneksel Meslekler [Ezgi Metin’le birlikte editör (2006)]

        2005 Yılında Çorum’dan Derlenen Ağıtlar [Tuğçe Işıkhan’la birlikte editör (2006)]

        2004 Yılında Çorum’da Halk İnançları ve Türbeler [Bengisu Kolcu’yla birlikte editör (2006)]

        2005 Yılında Çorum’dan Derlenen İmgesel Yemekler (Sibel Keskin’le birlikte editör (2006)]

        2006 Yılında Çorum’dan Derlenen Alkışlar, Kargışlar ve Ninniler [Meltem Ağır ve C. Şeyda Çakır’la birlikte editör (2007)]

        2006 Yılında Çorum’da Yaşayan Âşık Sanatı [Selcan Gülçayır’la birlikte editör (2007)]

        Çağdaş Kentin Kültürü ve Somut Olmayan Kültürel Miras (2008)

        Türkiye’nin Somut Olmayan Kültürel Mirası [editör (2008)]

        Türk Halk Edebiyatı El Kitabı [Metin Ekici, Mehmet Aça, Mustafa Arslan, Dilaver Düzgün, R. Bahar Akarpınar, Gülin Öğüt Eker, Aktan Müge Ercan ve Tuba Saltık Özkan’la birlikte editör, genişletilmiş 6. baskı (2008)]

        Turkey’s Intangible Cultural Herigate [editör ((2008)]

        2005 Yılında Çorum’dan Derlenen Türküler (Esin Tutsak ve Gürbüz Gözüm’le birlikte editör (2009)]

        Somut Olmayan Kültürel Miras Nedir (2009)

        Halk Biliminde Kuramlar ve Yaklaşımlar 3 [Sunay Çalış, Selcan Gürçayır’la birlikte (2009]

        Halk Şiirinde Tür, Şekil ve Makam (2010)

        Geçmişten Günümüze Şile ve Şile Bezi (2010)

        Yazarın ayrıca, Yozgat gazetesinde “Bozok Yazıları” başlığı altında çeşitli yazıları ve çoğu Türk Folkloru dergisinde yayımlanmış çok sayıda makalesi vardır.

        MEHMET YAŞAR KANDEMİR (1939 – )

Mehmet 6Mehmet 1Mehmet 3Mehmet 4Mehmet 5

        1939′da Yozgat’ın İnceçayır köyünde doğdu. İlkokulu köyünde, imam hatip okulunu Yozgat’ta okudu. 1964′te İstanbul Yüksek İslam Enstitüsünden mezun oldu. Sivas İmam Hatip Okulunda üç yıl öğretmenlik yaptıktan sonra İstanbul Yüksek İslam Enstitüsüne hadis asistanı oldu (1967). Mevzu Hadisler adlı öğretim üyeliği tezini tamamladı (1970). Aynı yıl Kayseri Yüksek İslam Enstitüsüne atandı. Burada iki yıl hocalık yaptıktan sonra askere gitti ve yedek subaylığını Edirne’nin Lalapaşa kazasındaki hudut bölüğünde yaptı. Daha sonra İstanbul Yüksek İslam Enstitüsüne atandı (1974). İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Şark Dilleri Bölümünde Kâdî İyâz ve Bugyetü’r-râid fî mâ fî hadîsi Ümmi Zer’ mine’l-fevâid adlı doktorasını tamamladı (1977). 1982 yılında MÜ İlahiyat Fakültesinde yardımcı doçent, 1987′de doçent, 1991′de profesör unvanlarını aldı. 1999′da emekli oldu.

        1984 yılından beri Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi’nde müellif redaktör olarak çalışmaktadır.

        2005 yılından beri de Eyüp Sultan Camii’nde, her pazar öğle namazından bir saat kadar önce Şifa-i Şerif okumaktadır.

        Bilimsel kitapları: Hadis İlimleri ve Hadis Istılahları, (Subhî Sâlih’ten tercüme-1971), Mevzu Hadisler (1975), Örneklerle İslam Ahlakı (1978), Mutlu Bir Yuva İçin (1981), Mutlu Bir Son İçin (1990), Bir Gönül Yaptın İse (1990), Canım Arzular Seni (1992), İki Cihan Güneşi (1996), Canım Kurban Olsun Senin Yoluna (1999), Adı Güzel Kendi Güzel Muhammed (2003), Hayatımıza Peygamber Modeli (2003), Peygamberimizden 101 Hatıra (2005) Sahabeden 101 Hatıra, (2004) Peygamberimin Sevdiği Müslüman (2004), On Sekiz Bin Âlemin Mustafa’sı (2006), Riyazü’s-Sâlihîn Tercüme ve Şerhi, Peygamberimizden Hayat Ölçüleri (Prof. Dr. İsmail L. Çakan ve Prof. Dr. Raşit Küçük ile), I-VIII cilt (1997).

        Roman: Gönül Doktoru (1975).

        Çocuklar için hazırladığı kitaplar:

        a. Dinim serisi (6-9 yaş grubu): Dine Doğru (1981), Peygamberimi Öğreniyorum (1981), Allah’ı Arayan Çocuk(1981), Yaralı Kuğu(1981), Taşoluk Tepesi (1981), Peygamberimiz Çocuklarla (1982), Uzeyle’nin İmanı (19829, Abdest Alıyorum (1984), Namaz Kılıyorum (1984), Dua Ediyorum (1984), Annemi Anıyorum (1984).

        b. Dinim serisi (9-14 yaş grubu): Allah’a İnanıyorum (1983, Meleklere İnanıyorum (1983), Peygamberlere ve Kitaplara İnanıyorum (1983), Ahirete İnanıyorum (1983), Kadere İnanıyorum (1983)

        c. Peygamberler serisi: Cennetten Dünyaya (1984), Nuh’un Gemisi (1984), İrem Bağları (1984), Kayadan Çıkan Deve (1984), İbrahim’in Kuşları (1984), Alevlerin Ortasında(1984), Kutlu Evin Gölgesinde (1984), İsmail ve Kınalı Koç (1984), Taş Yağmuru (1984), Yusuf’un Rüyası (1984), Yusuf’un Gömleği (1984), Nil’deki Sandık (1984), Tur Dağı’nda (1984), İbibikle Süleyman (1984), Çetin İmtihan (1984), Balığın Karnında (1984), Gökyüzünde İsa ile (1984), Gül Muhammed’im (1984), Medine Yollarında (1984), Kâbe’den Dünyaya (1984).

        [Bu seri “Peygamberleri Tanıyalım” adıyla Zafer Yayınevi tarafından yeniden resimletilerek yayımlamıştır (2006).]

ç. Güzel hikâyeler: Elma Suyu (2001), Mercan Ali (2001), Çadır Güzeli (2001), Kır Hasan (2001), Kader’in Cilvesi (2001), Hikâyelerle Çocuklara Kırk Hadis (1992), Peygamberimizin Dilinden Kıssalar (1995).

d. “Beni Seven Peygamberim” serisi: Nur Dağında Bir Işık (2003), Dinmeyen Gözyaşları (2003), Medine Yollarında (2003) Müslümanlar Kardeştir (2003), Ebû Cendel’in Zincirleri (2003), Peygamberimizin Son Yılları (2003) Peygamberimizin Güzel Huyları (2003), Sevgi Peygamberi (2003).

        [Bu seri Nesil Neşriyat tarafından bir cilt hâlinde resimsiz olarak da yayımlanmıştır (2006)].

        MEVLÜT ULUĞTEKİN YILMAZ (1946 – )

Mevlut UluğtekinMevlüt 3 Mevlüt 4 Mevlüt 2 Mevlüt 1

        Gazeteci, şair ve yazar. 1946’da Yozgat’ın Sorgun ilçesinde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Sorgun, Kırıkkale ve İstanbul’da tamamladı. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisini bitirdi. Ankara Üniversitesi Türk İnkılâp Tarihi Enstitüsünde yüksek lisans eğitimi aldı. Bir süre Tarım Bakanlığında, daha sonra TRT’de çalıştı. TRT’de denetçilik görevi yanında, kültür ve tarih programları hazırladı. Bu kurumda “İstiklâl Savaşı’nda Milletimiz” adlı program dizisiyle,halkın Kurtuluş Savaşı’na olan katkılarını anlattı. Dede Korkut Hikâyeleri’ni ülkemizde ilk kez bir bütün olarak radyo için dramatize etti. Bu çalışmasından ötürü 1987 yılında Millî Kültür Vakfı, Yılmaz’a “Millî Kültüre Hizmet Ödülü”nü verdi. Tarihte Büyük Türk Devletleri konulu belgesel drama dizisini hazırladı. Televizyonda kültür sohbetlerinde bulundu. Bilimsel toplantılara bildirileriyle katıldı.

        1992’de TRT’den Program denetçisiyken ayrıldı. Gazeteciliğini basında yazar ve yönetmen olarak sürdürdü. Çeşitli gazete ve dergilerde çalıştı. Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti tarafından “2000 yılının başarılı gazetecisi” seçildi. Şiir, öykü, oyun, senaryo ve araştırma dallarında eserler verdi. Mehmetçik üzerine yazılmış şiirleri ülkemizde ilk kez bir seçkide topladı. Şiirleri şarkı ve ilahi formunda bestelendi.

        Yapıtları:

        Cenk Hasreti (şiir, 1977),

        Deli Dumrul (oyun, 1987)

        Ertuğrul Gazi (çizgi roman, 1992),

        Şiirimizde Mehmetçik (seçki,1994)

        Türk Halklarının Ortak Ata-Babaları (biyografik roman, 1997)

        Ayakların Dili (öykü, 2000)

        Damdaki Pabuç (oyun, 2002)